İslam Dünyası 3 Farklı Günde Kutlayacak


İslam dünyası Kurban Bayramını 3 ayrı günde kutlayacak.

 

Hicri ay takviminde hilalin gözlem yöntemindeki farklılıklardan dolayı İslam dünyası 3 ayrı günde Kurban Bayramına başlayacak.   Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk 25 Ekim Perşembe, Suudi Arabistan başta olmak üzere İslam ülkelerinin geneli ise 26 Ekim Cuma günü bayrama başlayacak.

 

Pakistan, Hindistan, Bangladeş ise 27 Ekim Cumartesi gününü Bayramın ilk günü ilan etti.   İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten bu yıl Türkiye takvimiyle 16 Ekim’de imsaktan önce saat 03.20’de Güney Amerika’da ve Arjantin’in batı kıyılarında yeni hilalin görüldüğünü, aynı gün imsaktan sonra Zilhicce’nin birinci gününün başladığını belirtti. Ökten, hesaplamaya göre 25 Ekim Perşembe gününün Kurban Bayramı’nın da birinci günü olduğunu ifade etti.   Ökten, Suudi yetkililerin ise yöntem farkı sebebiyle 16 Ekim Salı günü Mekke’de ayın güneşten 43 dakika sonra batmasını esas alarak 26 Ekim’i Zilhicce ayının 10’uncu, Kurban Bayramının ilk günü olarak ilan ettiğini söyledi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı dini günlerin belirlenmesinde İslam ülkeleri arasında birlik sağlanmasına yönelik din alimleri ve astronomların bir araya geleceği uluslararası bir toplantı düzenleme kararı almıştı.


Yazan - 24 Ekim 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x