İspanyollar omlet rekorumuza göz dikti!


fft5_mf739906
İSPANYOLLAR dünyanın en büyük omletini Ankaralılar’ın elinden almak için harekete geçti. Rekor kırılırsa Ankaralı aşçıların 2010 yılında kırdıkları Omlet rekoru tarihe karışacak.
İspanyollar omlet rekorumuza göz dikti!
İspanya’nın kuzeyindeki Vitoria kentinde ‘La Virgen Blanca’ şenlikleri çerçevesinde Guinness Dünya Rekorları kitabına girecek dünyanın en büyük omletinin yapılması kararlaştırıldı. 10 metre çapındaki tavada yapılacak olan omlet için 145 bin yumurta kırılacak ve 400 litre saf zeytinyağı kullanılacak. Ağırlığının 6.5 ton olması hesaplanan omletin yapımında ise 55 aşçı görev alacak. Eski rekorun Ankaralı aşçılara ait olduğu ve 2010 yılında kırılan rekorda Omlet yapımında 110 bin 10 adet yumurta kullanılmıştı. Ağırlığı 4 bin 400 kilogram olarak tescil edilen ve yaklaşık 2,5 saatte pişirilen omletin yapımında ise 65 aşçı görev yapmıştı. İspanyol aşçılar, 6.5 ton ağırlığındaki yapacakları omlette patates kullanacaklarını da hatırlatarak 150 gönüllününde tavayı çevirmek için uğraş vereceklerini ifade etti.
 240620141227563963993_2
İşte dünyanın en büyük omleti
https://www.ciftlikdergisi.com.tr/dev-omlet-turkiyeden.html
Dünya Yumurta Günü’nde ”dünyanın en büyük omleti” rekoru Türkiye’de kırıldı. Yumurtacılar yumurta kırarak dünya rekoru da kırdılar.
Ankara’da Yum-Bir’in organizasyonuyla Cepa Alışveriş Merkezi önünde kurulan 10 metre çapındaki tavada yapılan omlet için, 6 ton ağırlığında 110 bin 10 adet yumurta kullanıldı. 4 bin 400 kilogram ağırlığında olan ve yaklaşık 2,5 saatte pişirilen omletin yapımında 65 aşçı çalıştı.
Dünyanın en büyük omletinin yapımına saat 14.30 civarında başlandı. Yoğun yağış altında devam eden pişirme işlemi saat 17.15 civarında tamamlandı.
Yetkililer, havanın soğuk olması nedeniyle 1 saat öngörülen pişirme işleminin 2,5 saate uzadığını söylediler. Eğer daha kısa sürede pişirilebilseydi omletin ağırlığının 5 bin-5 bin 500 kilogram arasında olabileceği belirtildi.
Pişirme işlemi için 40 kilogram ağırlığında 13 adet tüp kullanıldı. Tavanın altındaki ocak 17.15’te kapatıldıktan sonra Guinness Dünya Rekorları resmi temsilcisi Carim Valerio, tespitlerini yazdı. Önce omletin ağırlığı tartıldı. 3 bin 422 kilogram tava ağırlığı (dara) düşüldükten sonra pişen omletin ağırlığı 4 bin 400 kilogram olduğu belirlendi.
 dunyanin_en_buyuk_omleti_88
Valerio, bunu dünyanın en büyük omleti olarak tescil etti.
Aşçıların ve çevredekilerin sevinç gösterileri arasında Türkiye’nin omlet yapımında kırdığı rekor dünyaya ilan edildi. Valerio, daha sonra rekorun tesciline ilişkin sertifikayı Yum-Bir Başkanı Derya Pala’ya verdi.
Derya Pala, ‘‘Bu rekoru hem Türk yumurta üreticilerine hem de Türkiye’ye kazandırmaktan çok mutluyuz” dedi.
Omleti pişiren ekibin başı olan Rixos Grand Ankara’nın mutfak şefi Süleyman Aşçıoğlu, omletin yapımında 65 kişinin çalıştığını, zaman zaman bu sayının 80’e kadar çıktığını belirterek, rekora imza atmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.
Rekorun ilan edilmesinden sonra omletin pişirilmesinde görev alan aşçılar, Yum-Bir yetkilileri ve sponsorlar fotoğraf çektirdi. Bazı aşçıların omlete ekmek batırarak yediği görüldü. Yum-Bir Başkanı Pala, omletten AVM’ye gelen vatandaşlara ikram edileceğini, kalan kısmının da bazı kurum ve kuruluşlara dağıtılacağını söyledi.

DİĞER HABERLER
'10-15 yıl sonra gıda dünyanın en önemli maddesi olacak'
15 Temmuz 2014. 14:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x