İsraf eden iflas eder


İsraf eden iflas eder

 

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarladan sofraya kadar sorumlulukları olduğunun altını çizerek “Komşumuz açken tok yatarsak kendimizi sorgulamamız lazım. Aman ha, israf eden iflas eder. Bizim israf etmememiz lazım. Sağlıkçı olarak ben sofraya yarım porsiyonla başlıyorum, doymadım, yarım porsiyon daha. Ben insanlar yemek yemesin demiyorum. Oysa mutlaka ve mutlaka kahvaltı yaptığımız saatlerde açlıktan ölen insanlar var, özellikle de Müslüman coğrafyasında. Bizim bunlara yardım etmemiz gerekir. Önce ülkemizde aç olan insanlara sonra da tüm İslam âlemindeki aç insanlara karşı sorumluluğumuz var.” dedi.

 

Bir dizi programını gerçekleştirmek üzere Kahramanmaraş’ta bulunan Fakıbaba, bu program kapsamında yer alan Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, bölgede ve İslam coğrafyasında yaşanan sorunların ve nedenlerinin, Kahramanmaraş’ın da içerisinde bulunduğu yörede yakından bilindiğini dile getirdi.

 

Bu sorunların üstesinden gelebilmenin öncelikli şartının birlik ve beraberlik olduğunu aktaran Fakıbaba, partideki herkesin torunlarımız, gençlerimiz ve İslam dünyası için çalıştığını belirtti.

 

“Biz PYD’nin ne olduğunu biliyoruz, bunların ne yapmak istediğini biliyoruz.” diyen Fakıbaba, şöyle devam etti:

 

“Bunlar toprakları bölemeyecek. Ben hep şunu söylüyorum, kendi gıdasını üretemeyen ülkeler tam bağımsız olamaz. O yüzden mutlaka bizim kendi insanımızı doyuracak gıdayı üretmemiz lazım. O yüzden bizim mutlaka ve mutlaka topraklarımızı suyla buluşturmamız lazım. Görevimiz, toprağı suyla buluşturmak. Bu konuda emeği geçenlerden Allah razı olsun. Veysel Eroğlu bakanımızla da görüştük, inşallah bu konuda önemli çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

 

Fakıbaba, AK Parti hükümetleri döneminde tarım alanında üretimden ihracata kadar ciddi destekler verildiğini anlatarak, bunların yeterli olmadığını, daha fazla çalışarak daha iyi yerlere gelmeye çalışılacağını söyledi.

 

“Tarladan sofraya kadar sorumluluğumuz var”

 

Tarladan sofraya kadar sorumlulukları olduğunun altını çizen Bakan Fakıbaba, “Komşumuz açken tok yatarsak kendimizi sorgulamamız lazım. Aman ha, israf eden iflas eder. Bizim israf etmememiz lazım. Sağlıkçı olarak ben sofraya yarım porsiyonla başlıyorum, doymadım, yarım porsiyon daha. Ben insanlar yemek yemesin demiyorum. Oysa mutlaka ve mutlaka kahvaltı yaptığımız saatlerde açlıktan ölen insanlar var, özellikle de Müslüman coğrafyasında. Bizim bunlara yardım etmemiz gerekir. Önce ülkemizde aç olan insanlara sonra da tüm İslam âlemindeki aç insanlara karşı sorumluluğumuz var. Bunu hep birlikte başaracağız.” şeklinde konuştu.

 

Daha büyük bir ülke için hep birlikte el ele verilmesi gerektiğini tekrarlayan Fakıbaba, bu başarıldığı zaman ülkeyi bölmeye Allah’tan başka kimsenin gücünün yetmeyeceğini kaydetti.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti milletvekilleri Uğur Dilipak, İlker Çitil, İmran Kılıç ve Nursel Reyhanlıoğlu’nun yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı çalıştay daha sonra basına kapalı devam etti.

 

Süt işleme tesisinin açılışı yapıldı

 

Fakıbaba, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Akdo Dondurma tesisinin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle Kahramanmaraş-Kayseri karayolu üzerindeki süt işleme fabrikasının açılışını da yaptı.

 

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, Akdo Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Davarcıoğlu’nun konuşmasının ardından Bakan Fakıbaba ve Ünal, süt işletme fabrikasına geçerek açılış kurdelesinin getirilmesini bekledi. Bu sırada fabrika çalışanları açılış için özel hazırlanan 2 metre uzunluğunda dondurma getirdi.

 

Kurdele yerine özel olarak hazırlanan 2 metre uzunluğundaki dondurma, motorlu testereyle kesildi. Fakıbaba ve Ünal, daha sonra tesisi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir de burada Bakan Fakıbaba’ya, semazen figürünün üzerinde “Biz ancak rükûda eğiliriz” yazılı tablo hediye etti.

 

Bakan Fakıbaba, Mahir Ünal ve beraberindekiler daha sonra Teknik Makine Sanatları Odası binasının temel atma törenine de katıldı.

 

Fakıbaba, daha sonra ziyaret ettiği 3. Kahramanmaraş Tarım Gıda Hayvancılık Fuarı’nda stantları gezdi, yöresel yiyeceklerin tadına baktı ve buzağı güzellik yarışmasını izledi.

 

Dulkadiroğlu Kamu Külliyesi tesisinin temeli atıldı

 

Fakıbaba, kentteki temasları kapsamında merkez Dulkadiroğlu Belediyesince yaptırılacak Dulkadiroğlu Kamu Külliyesi tesisinin temelini de attı.

 

İçerisinde Belediye Başkanlığından Kaymakamlığa, Emniyet Müdürlüğünden bazı kamu kurumlarına kadar çok sayıda binanın bulunacağı tesisin temelini atan Fakıbaba, tesisin kente hayırlı olmasını diledi.

 

Daha sonra Onikişubat Belediyesince Avşar Mahallesi’ndeki bisiklet ve yürüyüş yolunun açılış törenine de katılan Fakıbaba, dere kenarındaki 9 kilometre uzunluğundaki parkurda yürüyüş yaptı. Bisiklete de binen Fakıbaba, halkla sohbet etti.

 

Programlarını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile birlikte gerçekleştiren Fakıbaba’ya, Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile AK Parti milletvekilleri eşlik etti.

 


Yazan - 2 Ekim 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x