Bakan Eker “İsrail tohumu kullanmayın!”


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İsrail’den tohum alımı ve kullanımı konusunda Türk çiftçisine uyarıda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İsrail’e yaptırımlar konusunda Türk çiftçisine iş düştüğünü belirterek, İsrail’den tohum alımı ve kullanımı konusunda Türk çiftçisine uyarıda bulundu. Eker, ”İsrail’in bu şımarık tavırlarını çiftçimiz en iyi şekilde değerlendirecektir.” dedi.

Bakan Eker, Agrotec 2011 15. Uluslararası Tarım Fuarı’nın açılışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Eker, ‘Organik tarım konusunda İsrail’e bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı’ şeklindeki soruya, Türkiye’nin, tarım konusunda İsrail’e hiçbir bağımlılığının bulunmadığı yanıtını verdi.

Önceki yıl, İsrail’e 180-190 milyon dolarlık tarım ürünü ihracatı yaptıklarını ve bunun 4-5’te birini oradan aldıklarını belirten Eker, ne tohum konusunda ne de başka bir ürün konusunda İsrail’e hiçbir şekilde bağımlı olmadıklarını söyledi.

Bir gazetecinin, tohum ve bitki satılmaması gibi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soruya ise Tarım Bakanı, ”Bunu, tabii firmalar, özel sektör kendisi yapıyor. Tarım alanında devletin İsrail’le yaptığı herhangi bir ticaret söz konusu değil. Ancak Türkiye’deki çiftçiler, ihracatçılar da tohumcular da İsrail’in bu şımarık tutumunu dikkate alacaklar ve o şımarık tutumun gerektirdiği cevabı ilişkilerinde ortaya koyacaklardır.” cevabını verdi.

DİĞER HABERLER
Zeytinyağı Üreticisine Ton Başı 500 Lira

Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) yeniden yapılandırılması ile ilgili başka bir soruya ise Bakan Eker, bugüne kadar tarımsal ürünlerle ilgili piyasa düzenlemesini Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığı ile yaptıklarını kaydetti. Eker, yeni hükümetin programında hayvansal ürünlerle ilgili olarak da bir müdahale kurumu oluşturulmasının yer aldığını bildirdi. EBK’da yeniden bir yapılandırılmaya gidildiğini, hayvansal ürünlerle ilgili piyasa müdahalelerinin EBK tarafından yapılacağını belirten Eker, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bakan Eker, et fiyatlarıyla ilgili başka bir soruya ise üretimin arttıkça et fiyatlarının düştüğünü ve şu anki et fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 20 düşüş olduğunu bildirdi.

 


10 Eylül 2011. 11:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x