İstanbul Büyükçekmece’de helikopter düştü


 

İstanbul Büyükçekmece’de helikopter düştü. Bölgeye sağlık, itfaiye, arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Fotoğraf: AA/Cemal Coşkun
İSTANBUL

İstanbul Büyükçekmece’de helikopter düştü. Alınan bilgiye göre, Büyükçekmece’de saat 11.30 sıralarında helikopter henüz belirlenemeyen nedenle düştü.

Bölgeye sağlık, itfaiye, arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

5 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükçekmece’deki helikopter kazasında ilk belirlemelere göre, 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Vali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 11.16’da Atatürk Havalimanından kalkan özel bir şirkete ait helikopterin, 11.21’de Büyükçekmece sınırları içinde E-5 karayolu üzerine henüz sebebi netleşmemiş bir nedenle düştüğünü belirtti.

Burada ilk tespitlere göre 5 kişi hayatını kaybettiğini ifade eden Vali Şahin, “Hem enkaz kaldırma çalışmaları hem de yolun trafiğe açılma çalışmaları hızla sürdürülüyor. Detaylı bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Eczacıbaşı Holding’e ait helikopter düştü

Beylikdüzü’nde Eczacıbaşı Holding’e ait helikopter düştü. Helikopterde iki pilotla birlikte, Eczacıbaşı Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen ve 4 Rus müşteri bulunuyordu. İstanbul Valisi Şahin, şu ana kadar 5 kişinin cenazesine ulaşıldığını açıkladı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 11.16’da kalkan TC-HEZ tescilli Sikorsky S-76 tipi helikopter Beylikdüzü’nde saat 11.21’de düştü. Pilotlar Alaaddin Acar ve Ahmet Bulut yönetimindeki helikopterde, yolcu olarak Eczacıbaşı Vitra Rusya Genel Müdürü Salim Özen ile Aleksandır Vanin, Igor Kochergin, Luidmina Churova, Elena Badraga isimli 4 Rus misafir vardı. Ancak şu ana kadar 5 kişinin cenazesine ulaşılabildi. Helikopterin yoğun sis nedeniyle düştüğü ihtimali üzerinde duruluyor.

DİĞER HABERLER
Yerel para birimi çağrısı D-8'i memnun etti

Eczaşıbaşı’nın Rus misafirleri, UNICERA Fuarını gezdikten sonra Bozüyük fabrikasına gidiyordu

Bülent Eczacıbaşı’ndan açıklama

Kaza yerinde kısa bir açıklama yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, helikopterin neden düştüğü konusunda ayrıntılı bilgilerinin henüz olmadığını söyledi. Bülent Eczacıbaşı, “Helikopter, Atatürk Havalimanı’ndan havalandı, sanırım Bozöyük’teki tesislerimize gidiyordu. Helikopterde Rusya’daki tesislerimizin bir yöneticisi ve 4 Rus müşterimiz vardı. Fuar nedeniyle kendilerini davet etmiştik” diye konuştu.

Kuğu Havacılık’tan açıklama

Kuğu Havacılık ve Turizm AŞ Genel Müdürü Gürcan Mallı, İstanbul Büyükçekmece deki helikopter kazasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Kuğu Havacılık bünyesinde operasyon yapmakta olan TC-HEZ kuyruk numaralı 2008 üretim tarihli Skorsky S76 C++ tipli helikopterimiz İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Eskişehir Bozüyük seferini yapmak üzere saat 11.20’de kalkış yapmıştır. Kalkıştan kısa bir süre sonra helikopterimizin Beylikdüzü mevkiinde maalesef kaza kırıma uğradığı haberi tarafımıza ulaşmıştır. Helikopterimizde uçuş ekibinden 2 kişi ve 5 yolcu bulunmaktadır. Uçuş ekibi Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut, yolcu isimleri ise Salim Özen, Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova, Elena Badragan” ifadelerini kullandı.

5 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükçekmece’deki helikopter kazasında ilk belirlemelere göre, 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

DİĞER HABERLER
Ahmet Hakan'a saldırı

Vali Şahin, yaptığı açıklamada, saat 11.16’da Atatürk Havalimanından kalkan özel bir şirkete ait helikopterin, 11.21’de Büyükçekmece sınırları içinde E-5 karayolu üzerine henüz sebebi netleşmemiş bir nedenle düştüğünü belirtti.

Burada ilk tespitlere göre 5 kişi hayatını kaybettiğini ifade eden Vali Şahin, “Hem enkaz kaldırma çalışmaları hem de yolun trafiğe açılma çalışmaları hızla sürdürülüyor. Detaylı bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.
Parçaları geniş alana yayıldı

Kuleye çarptıktan sonra helikopterin daha sonra Büyükçekmece rampasında Edirne istikametinde E-5’e düştüğü öğrenildi.

Düşen helikopterin parçalarının geniş bir alana yayılması nedeniyle bölgede E-5 karayolu çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

İtfaiye, polis, AFAD ve diğer ekiplerin, sisin de etkili olduğu bölgede başka ölü veya yaralı olma ihtimaline karşı arama çalışmaları sürüyor.
Eczacı Grubu’na ait olan ve işletmesi Kuğu Havacılık tarafından yapılan S-76 tipi helikopter 2008 modeldi. Toplam 8 koltuk kapasiteli helikopterin VIP amaçlı kullanılıyordu. Saatte 287 kilometre hıza çıkabilen TC-HEZ tescilli helikopterin menzili ise 535 kilometreydi.

 

 


10 Mart 2017. 13:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x