İstanbul İl Özel İdaresi’nden gıda denetimine tam destek


BAKAN EKER VE MECLIS BASKANI HTSAMETTIN KOCAK2007’den bu yana gıda denetimlerine araç kiralama yöntemiyle destek veren İstanbul İl Özel İdaresi, bu yıl idare bütçesinden sağladığı kaynakla ilk kez araç alımı gerçekleştirdi.

 

İstanbul İl Özel İdaresi, gıda denetimi hizmetlerinde kullanılmak üzere 3 milyon 754 bin 276 TL’ye 100 adet 2013 model minivan araç satın aldı. İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teslim edilen araçlar, ihtiyaç duyulan ilçe müdürlüklerine dağıtılacak.

 

Araçların teslim töreni, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbulMilletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı Milletvekili İbrahim Yiğit, İstanbul Vali Vekili Yıldırım Kadıoğlu, İstanbul İl GenelMeclisi Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri SabriKaya, İstanbul İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Yıldız,Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, İlçe Kaymakamları, İl Genel Meclisi Üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, törende yaptığı konuşmada, denetimin önemine vurgu yaptı. Bakan Eker, “Tohum hazırlama safhasından ve toprak işleme aşamasından başlayarak tüketicinin tabağına, kaşığına, çatalına, bardağınaulaşıncaya kadar bütün aşamalardaki faaliyeti bir tek noktada denetleyecekizleyecek takip edecek bir mekanizma kurduk. Gelişmiş ülkelerdeki sistem tamamen bu ve biz 2004 yılında bunu gerçekleştirdik” dedi.

 

İstanbul’da geçmişte 83 gıda denetçisi olduğunu ve toplam 4 bin civarında gıda denetimi yapıldığını ifade eden Eker, “Bugün sadece İstanbul’da 600’e yakın denetim elemanı çalışıyor. Bu yılın ilk 7.5 ayında yapılan denetim sayısı ise 54 bin c ivarındadır” diye konuştu.

 

 

Denetimleri eğitim maksatlı yapmayı amaçladıklarına dikkat çeken Bakan Eker şöyle konuştu:“Vatandaşımızın sağlığını korumak ve daha hijyenik ve daha yüksek kalitede gıda tüketmesini amaçlıyoruz. Çok denetim ama amacımız çok fazla ceza vermek değil.Eğitici denetim de çok önemlidir. Vatandaşımıza bir yanlışı ya da eksiği varsa onu tespit ettiğimizde onu nasıl düzeltir bununda bilgisini ulaştırmaktır.”

 

 

ARACLARİstanbul’da yeni alınan araçlar sayesinde gıda denetim faaliyetlerinin hem miktar hem dekalite yönünden artırılmasına yardımcı olunacak özel bir projenin devreye girdiğini anlatan Eker, “Bu projeyle araç denetim filomuza 100 yeni araç katılıyor. Katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bu ciddi birkatkıdır. İstanbul, burada kendine yakışanı yaptı. Huzurlarınızda emeğigeçenlere tekrar teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

2007’denbu yana gıda denetimlerine araç kiralama yöntemiyle destek veren İl Özelİdaresi, bu yıl idare bütçesinden sağladığı kaynakla ilk kez araç alımıgerçekleştirdi. “Gıda Denetimine Destek Projesi” ile gıda güvenliği, gıdalarınkalite kontrolünün ve uygunluk testinin yapılması ve prosedürleriniyileştirilmesi yoluyla gıda üretiminin ve ticaretinin geliştirilmesi sağlanıyor.

 

İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri, bu amaçla 39 ilçededenetim yapıyor. Yeni mevzuata uygun ürünler satılıp satılmadığının tespitedilmeye çalışıldığı denetimlerde çok sayıda iş yerine ceza kesiliyor.


Yazan - 26 Ağustos 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x