İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının adresi Bakırköy


 

 

DİSK, KESK, TMMOB, TTB başkanları, İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı’na birlikte giriş yaptı.

 

 

 

 

İSTANBUL

 

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı’na, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile CHP ve HDP’nin de aralarında bulunduğu siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve üyelerinin girişi sürüyor.

 

İkinci kez Bakırköy’de gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sendikalara üye işçiler, ellerinde “Yaşasın 1 Mayıs”, “İş, barış, özgürlük ve adalet için yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartlarla ve sendika flamalarıyla alana giriş yapıyor.

 

Miting alanına, DİSK Genel Başkan Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel birlikte yürüdü.

 

Arama noktaları dışında miting alanında resmi kıyafetli polisin bulunmadığı, üzerinde “görevli” yazılı beyaz yelek giyen kişilerin görev yaptığı görüldü.

 

Kutlama alanında, Oyuncular Sendikası, İstanbul Serbest Mali Müşavirler Odası, Çağdaş Avukatlar Grubu, DSP, TKP, Türkiye Yazarlar Sendikası, Haziran Grubu, İstanbul Eczacı Odası, TÜKODER, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfının da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin üyeleri, belediye işçileri ve taraftar grupları da yer aldı.

 

Bir grup da Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartı taşıyarak alana girdi. “Kampüs Cadıları” adlı kadın grubu da giydikleri ilginç kostümlerle miting alanına renk kattı. Bir grup DSP’li ise merhum Başbakan Bülent Ecevit’in fotoğrafının bulunduğu flama taşıdı.

 

Bu arada, İncirli Caddesi’nde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı açtıkları iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı.

 

 

SİME-SEN üyesi bir grup Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TBMM’de görev yapan devlet memurları tarafından kurulan Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Kazancı Yokuşu’na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakarak kutladı.

 

Gümüşsuyu’nda bir araya gelen sendika üyeleri, çeşitli sloganlar atarak Kazancı Yokuşu’na yürüdü. Buraya karanfil bırakan katılımcılar, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri andı.

 

Gruptakiler buradan Taksim Cumhuriyet Anıtı’na geçti. Anıta kırmızı beyaz karanfillerle “1 Mayıs” yazılı çelengi bırakan katılımcılar, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı’nı söyledi.

 

 

 

Bakırköy Halk Pazarı’nda son hazırlıklar yapılıyor

 

Bakırköy Adliyesi önündeki Halk Pazarı alanında yapılacak kutlamalar için fonunda büyük bir ekran bulunan ve üzerinde “Emek, barış, demokrasi için yaşasın 1 Mayıs” yazan dev platform kuruldu.

 

Miting alanında da polis geniş güvenlik önlemi aldı. Sahne ve miting alanı arasında çift güvenlik bariyerleri oluşturuldu.

 

Öte yandan, canlı yayın yapan televizyon kanalları için de miting alanında ayrı bir platform kuruldu.

 

Sendika üyesi işçiler ve vatandaşlar, miting alanına 3 ayrı arama noktasından güvenlik kontrolünden geçtikten sonra alınıyor.

 

Programda görev alacak koro da sahnede provalarını tamamladı.

 

Kutlamalar, saat 13.00’te başlayacak. Programda daha sonra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel konuşma yapacak. Kutlamalar, Kardeş Türküler konseriyle sona erecek.


Yazan - 1 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x