İstanbul’da Ramazan Etkinlikleri


2016-ramazan-ayi-ne-zaman-basliyor-ayda1-istanbul-ramazan-etkinlikleri

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan’ı, düzenlediği Ramazan İstanbul Etkinlikleri ile karşılıyor. Ramazan’ın manevi iklimi ve duygu yüklü atmosferi, bu yıl da Yenikapı ve Maltepe şehir parkları ile her yıl olduğu gibi Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Feshane Bahçesi’nde hep birlikte yaşanacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan’ın manevi iklimini, sanatsal ve kültürel etkinliklerle zirveye taşıyor. Ramazan ayı boyunca Tasavvuf Müziği’nden şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere kadar onlarca etkinlik İstanbullularla buluşacak. Ramazan coşkusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Maltepe ve Yenikapı sahillerindeki dev şehir parklarında huzur ve güven içinde doyasıya yaşanacak.

 

Ramazan’ın duygu yüklü atmosferi Maltepe’de…

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Maltepe Sahili’nde 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulan Avrupa’nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi, bu yıl da Anadolu Yakası’ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapacak. İstanbullular iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrası düzenlenen Tasavvuf Müziği Dinletileri ile Ramazan’ın maneviyatını gönüllerince yaşayacak.  Tiyatrolardan sahne gösterilerine, Orta Oyunlarından Hacivat – Karagöz gösterilerine kadar pek çok etkinlik Maltepe’de yer alacak.

 

Türk İslam Sanatlarına ait ürünler bu çarşıda…

 

İstanbullular, Maltepe Orhan Gazi Şehir Parkı’ndaki etkinlik alanında kurulan Çarşı’da; sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı Şerbeti’ne kadar geleneksel tatların yanı sıra el sanatları ürünlerinden giyime, kitaptan hediyelik eşyaya kadar ihtiyaç duydukları her şeye rahatlıkla ulaşabilecek.

 

İstanbullular cemaatle namaz kılmanın huzurunu yaşayacak…

Maltepe’de 200 m2 alana inşa edilen ve 2016 yılında hizmete açılan Maltepe Camii’de misafirler gerek vakit namazlarını gerekse Teravih Namazlarını cemaatle birlikte rahatlıkla kılabilecekler. Ayrıca ücretsiz kablosuz internet erişimi, Sağlık Odası, İletişim Noktası, Bahçe Market ve daha fazlası Maltepe’de yer alacak.

armada_hotel_istanbul_sultanahmet_iftar_ramazan_ramadan_menu_fiyat_saz_soz_show

Ramazan’ın manevi coşkusu Yenikapı’da…

 

Yenikapı Sahili’nde 700 bin metrekare alan üzerine kurulan Yenikapı Sahili ve Etkinlik Alanı, Avrupa Yakası’ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapacak. İstanbullular iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih sonrası düzenlenen Tasavvuf Müziği Dinletileri ile Ramazan’ın maneviyatını doyasıya yaşayacak. Tiyatrodan yazlık sinemaya, sahne gösterilerinden Orta Oyunlarına ve Hacivat – Karagöz gösterilerine kadar pek çok etkinlik Yenikapı’da yer alacak.

 

Türk kültürünün geleneksel tatları bu çarşıda…

 

İstanbullular, Yenikapı Sahili’ndeki etkinlik alanında kurulan Çarşı’da; sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı Şerbeti’ne kadar geleneksel tatların yanı sıra el sanatları ürünlerinden giyime, kitaptan hediyelik eşyaya kadar ihtiyaç duydukları her şeye rahatlıkla ulaşabilecekler.

 

2 bin kişilik namaz alanı Yenikapı’da…

 

İstanbulluların huzur içinde ibadet edebilmeleri için Yenikapı Sahili’nde özel çadır kuruldu. Kadın ve erkekler için ayrı olarak oluşturulan namaz alanlarında yaklaşık 2 bin kişi Teravih Namazı kılabilecek.  Ayrıca ücretsiz kablosuz internet erişimi, Sağlık Odası, İletişim Noktası, Bahçe Market ve daha fazlası Yenikapı’da yer alacak.

 

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sultanahmet’te…

 

Ramazan ayı, bambaşka bir manevi atmosfere bürünen İstanbul’un her bir köşesinde bir başka güzel yaşanıyor. İstanbulluların Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’na ev sahipliği yapıyor. Sultanahmet Meydanı’nda, oruç ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumları ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımı yapılacak. Ziyaretçiler, ebru, çini, tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

 

Feshane ve Beyazıt’ta sahne etkinlikleri…

 

Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, Ramazan İstanbul Etkinlikleri kapsamında, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan’ın manevi atmosferinin yaşandığı yerlerin başında gelecek. Tarihi Feshane Bahçesi, Ramazan ayı boyunca, Beyazıt Meydanı ise Kadir Gecesi’ne kadar iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrasında Tasavvuf Müziği’nden şiir dinletilerine, sema gösterilerinden geleneksel gösteri sanatlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çocuklar, gösteri sanatlarının en güzel oyunlarında biraraya gelecek.

 

Ramazan’da çocuklar unutulmadı…

 

Ramazan İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Yenikapı ve Maltepe Sahilleri ile Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda çocuklar için çok renkli ve çok eğlenceli programlar sergilenecek. Çocuklar, animatör sunucu ile renkli zamanlar geçirip, özel yarışmalara katılacaklar. Geleneksel gösteri sanatları ile farklı bir heyecanı yaşayacaklar. Ayrıca çocuklar için şişme oyun karakterleri ve kostüm karakterler de etkinlik alanlarında yer alacak.

 

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Beyazıt’ta…

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçileriyle bu yıl da Beyazıt Meydanı’nda buluşacak. 35. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçilerine dünyaca ünlü yazarların kitaplarını büyük indirimlerle, uygun fiyatlara sahip olma imkanı sağlayacak. Fuarda, aşinası olunan ve geniş okuyucu profiline hitap eden birçok yayınevi iştirak edecek. Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık100 bin ayrı başlıkta kitap kitapseverlerle buluşacak. Fuarda 180 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarını bulmak mümkün olacak.

 

Beyazıt Ramazan Sohbetleri…

 

  1. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında ilki 2011 yılında yapılan Ramazan Sohbetleri, geçen yıl gibi bu yıl da Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde İstanbulluları ağırlayacak. Ramazan’ın ilk günü başlayan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli 26 yazarın katılımı ile gerçekleştirilecek. Türkiye Diyanet Vakfı ve ESKADER işbirliği ile yapılan, her geçen yıl büyük ilgi gösterilen ve artık gelenekselleşen etkinlik, bu yıl da Kitap ve Kültür Fuarı’nın vazgeçilmez bir parçası olacak.

Yazan - 3 Haziran 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x