İstanbul’da şiddetli yağış ne kadar sürecek?


 

 

İstanbul’da dün gece başlayan yağış, sabah saatlerinde şiddetini artırdı ve megakenti felç etti. Peki İstanbul’daki şliddetli yağış ne kadar sürecek?

 

İstanbul sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağışa teslim oldu.

 

 

Hemen hemen bütün ilçelerde su baskınları yaşanırken, trafikte kilitlenmeler meydana geldi.

 

Metrekareye 1 saat içinde 50 kilogram yağmur düştüğünü ve kentin temmuz ayı ortalamasının 30 kilogram olduğunu söyleyen NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, bundan sonrası için bilgiler verdi.

 

“Taşkın ve sel tehlikesine (AKOM’dan da uyarı geldi) karşı İstanbullular dikkatli olmalı”. diyen Çalışkan, öğlen saatlarine kadar aşırı yağışın devam edeceğini ve bazı yerlerde ortalamanın 100 kilograma kadar çıkmasının öngörüldüğünü söyledi.

 

Çalışkan, “Bu sıradan bir yağış değil. Kışın bile böyle yağışları nadir görüyoruz” derken, yağışın öğleden sorna hızını azaltacağını ve sağanaklar şeklinde devam edeceğini kaydetti.

 

Gece saatlerine kadar riskin sürdüğü ve çarşamba günkü yağışların bugünkü kadar etkili olmasının beklenmediği bilgisini veren Çalışkan, riski, “İstanbulda gece yarısına kadar yağışlar devam edecek. Sonrasında toprak suya doymuş olacağı için, üzerine gelen her yağış risk oluşturur. O nedenle bu gece dikkatli olunmalı” şeklinde tarif etti.

 

İstanbul’u etkisi altına alan yağışların sonraki durakları Sakarya ve Kocaeli! Çalışkan da, benzer manzaraların birkaç saat içinde bu kentlerde de yaşanabileceğini söyleyerek”Şiddetli yağışları daha sonra Zonguldak ve Bartın’da söz konusu olacak” şeklinde konuştu.

 

 

 

 


Yazan - 18 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x