İstanbul’un iftar cirosu 1 milyar dolar


Bu Ramazan’da birçok restoran zam yapmadı. Lüks otellerde kişi başı iftar mönülerinin fiyatı 45 TL ile 185 TL arasında değişiyor.

İSTANBUL – Ramazan ayına sayılı günler kalırken hazırlıklarını tamamlayan lüks otel ve restoranlar, dileyene Boğaz’a nazır, dileyene fasıllı sandal sefası, dileyene ney sesi ve mahya ışıltıları eşliğinde iftar yapma imkanı sunacak. İstanbul’da 5 yıldızlı otellerde kişi başı iftar mönülerinin fiyatı 45 lira ile 185 lira arasında, ünlü restoranlarda ise 55 lira ile 120 lira arasında değişiyor. Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl,  Ramazanda İstanbul’da dışarda yemek yemenin yarattığı hacmin 1 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ettiklerini belirten Bingöl, 5 yıldızlı oteller dahil edildiğinde bunun 1 milyar doları rahatlıkla geçebileceğini ifade etti.

Çırağan Palace Kempinski Oteli içinde yer alan Tuğra Restoran’da Ramazan’a özel iftar pidesi, gerdan çorbası, saray usulü dolma, Kayseri usulü mantı, paçanga böreğinin yanı sıra ana yemekte kuzu incik, organik piliç veya sakızlı levrek seçeneklerinin sunulduğu iftar mönüsünün fiyatı 185 lira. Her hafta değişik ana yemeklerin takdim edileceği Four Seasons Bosphorus’da açık büfe iftar mönüsünün fiyatı 150 lira, Swissotel The Bosphorus’ta açık büfe iftar mönüsü 135 lira, Ceylan Intercontinental Oteli’nde kişi başı set mönünün fiyatı 95 lira olarak belirlendi.

Bosphorus Terrace Restaurant ve Veranda Grill&Bar’da Ramazan sofrası ve canlı fasıl keyfi, alkolsüz içecekler, çay ve kahveden iftar keyfi KDV dahil kişi başı 92 TL’ye sunulacak. Ramazan boyunca Hilton İstanbul‘a iftar için gelen misafirler otopark hizmetinden ücretsiz yararlanırken, Bosphorus Terrace Restaurant ve Veranda Grill&Bar’da, 10 kişi ve üstü gruplar için %10 indirim uygulanacak.

Dedeman iftar açan için bağış yapacak

Ramazan ayında Karadeniz yöresine ait tatlar sunacak olan Dedeman İstanbul Otel’de iftar açacak her misafir için otel, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfına (Koruncuk) bağışta bulunacak. Klasik Türk müziğinin eşlik edeceği Dedeman İstanbul’da ramazan sofraları, açık büfe 69 lira ve gruplar için dört farklı menü seçeneği 52 liradan başlayan fiyatlarla sunulacak. The Marmara Taksim içinde yer alan Tuti Restoran’da iftar mönüsünün fiyatı 75 lira. The Marmara Pera’da ise açık büfe iftar mönülerinin fiyatı 49 lira olarak belirlenirken, dört farklı set mönülerin fiyatı 45-60 lira arasında değişecek.

DİĞER HABERLER
Yörsan İhracat atağına kalktı

Mövenpick Hotel İstanbul, ramazan ayında Azzur Restoran’da canlı fasıl eşliğinde iftar programı hazırladı Azzur’da kişi başı iftar mönüsünün fiyatı 78 lira olarak belirlendi.

İstanbul’un tarihi yarımada bölgesinde yer alan BW Plus The President Hotel de 50 ve 59 lira olmak üzere iki farklı iftar mönüsü hazırladı.

Fasıllı sandal sefası eşliğinde iftar

Anadolu Hisarı’ndaki Göksu Marine Restoran, fasıllı sandal sefası eşliğinde iftar yapma fırsatı sunacak. Göksu Marine Restoran’da fasıl eşliğinde geçirilecek iftarın kişi başına maliyeti 35 lira. Antik Hotel’in Marmarion Teras Restoranı’nda Marmara Denizi, Adalar, Beyazıt Kulesi, Sultanahmet Camisi minareleri manzarası eşliğinde ramazan ayına özel “Sultan Menü”, “Beyazıt Menü” ve “Hanedan Menü” olmak üzere üç ayrı menüden oluşan iftar sofraları kurulacak. Kişi başı maliyeti 45 lira olan iftar yemeği, meyveli şıralar ve ney sesi eşliğinde müşterilerle buluşacak.

The Green Park Merter, Bostancı ve Pendik otelleri ise ramazan ayı için canlı fasıl ve tasavvuf müziği eşliğinde geleneksel Osmanlı mutfağından tatların yer aldığı iftar mönüleri hazırladı.

Sultanahmet Camisi’nin silüeti önünde ve udi eşliğinde sunulacak iftar mönüsünde,  Armada Teras’ta kişi başı iftar mönüsünün fiyatı 64 lira olacak. İstanbul’un “ünlü” restoranları arasında gösterilen Borsa Restoran’da serpme iftariyelik, çorba, soğuk başlangıç, sıcak başlangıç, salata, ana yemek, tatlı ve içecekten oluşan iftar mönüsünün fiyatı 120 lira olarak belirlendi.

20 TL’ye menü de var

Kişi başı iftar mönüsünün 70 lira olduğu Köşebaşı Levent’te ramazan mönüsü 7-8 çeşit serpme kahvaltılık, ara sıcak, fındık lahmacun, çöp şiş, ortaya karışık et tabağı, tatlı ve içecekten oluşacak.

Diğer bir restoran Tike’de ise iftar mönüsü 75 lira olarak belirlenirken, bu restoranda iftar mönüsünde 12 çeşidin yer aldığı kahvaltı tabağı, fındık lahmacun, çiğ köfte, soğuk humus, gavurdağı salatası, ana yemek, tatlı ve içecek yer alacak.

İlk olarak Mardin’de adını duyuran, daha sonra İstanbul’da Suadiye’de bir restoran açan ve geleneksel Mardin mutfağından tatlar sunan Cercis Murat Konağı’nda ise iftar mönüsü 55 lira olacak. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “3-4 yıl önceki fiyatlar uygulanıyor. Biz üyelerimize ‘fiyatları makul tutalım, herkes gelsin, yesin’ yönünde telkinde bulunuyoruz” dedi. İstanbul’da otel, restoran ve lokantalarda her bütçeye uygun iftar mönülerinin hazırlandığını, 20 liraya da 150 liraya da fiyatların olduğunu belirten Bingöl, her ailenin ramazan ayında bir defa bile olsa dışarda iftar yapmasını istediklerini, örneğin kendisinin de ortağı olduğu Cızbız Köfte’de 20 liraya iftar mönüsü verdiklerini anlattı.

DİĞER HABERLER
Balıkların dondurucuya atılmadığı şehir

İstanbullular Sultanahmet’te toplanacak, Ankara’da meddah gösterileri olacak

İstanbul’da Ramazan şenliklerinin mekanı sultanahmet Meydanı’nda bu yıl ramazan ayı yeni bir konseptle karşılanacak. Meydanda yeni düzenlenen ve trafikten arındırılmış sohbet mekanları oluşturulacak, semazen, jonglör ve kukla gösterileri yapılacak. Tüm ilçe belediyeleri iftar çadırlarıyla hizmet sunacak. Örneğin Eyüp Belediyesi eski Galata Köprüsü üzerinde ilk gün iftar düzenleyecek. Şişli Belediyesi 5 bin kişiye iftar yemeği verecek.

Başkentin ilçeleri, “11 Ayın Sultanı Ramazan”da, Ankaralılar’a çeşitli etkinlikler sunacak. Ankaralılar, ilahi gruplarını, semazen gösterilerini, gölge oyunu Karagöz ve Hacivat’ı, şiir dinletileri ve kukla gösterilerini izleme fırsatı bulacak.

Ramazanda oteller dolacak oruçlular denize gece girilecek

Turizm sezonunda yüzde 100 doluluk oranıyla yüzlerin güldüğü sektörde, Ramazan süresince sahildeki yerli turist sayısında azalma olacağı ancak, açığın yabancı turistlere ağırlık verilerek kapatılacağı bildirildi. Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Murat Demir,  “Antalya ve İzmir gibi turizmin önemli kentlerinde faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde endişeler dile getirildi. Ancak yerli turistlerin yerlerini yabancı turistlerle doldurabileceğimizi düşünerek, geçen haftalardan itibaren çalışmalara bu yönde ağırlık verdik” dedi.Demir, daha fazla tur şirketi ile irtibat kurup, 1 aylık Ramazan süresini değerlendirmeye çalıştıklarını belirterek, “Bunun sonucunda da Ramazan’a sayılı günler kalmasına rağmen, Ramazan’da da rezervasyonları ülke genelinde doldurduk” diye konuştu. Otellerdeki yerli turistlerin azalmasına rağmen yabancı turistleri ağırlamaya devam edeceğini bildiren Demir, “Ramazan için yerli turistlerin sayısı azalıyor. Ama otelde kalan yerli tatilciler, gündüzü dinlenerek geçirecek, deniz keyfini ise akşam saatlerine bırakacak. O yüzden turizm sezonunun geçen yıllardan bile iyi gideceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

‘Ette spekülasyona dikkat’ uyarısı

– Yaklaşan ramazan ayı ile birlikte bu yıl da büyük marketler değişik fiyatlarda ramazan kolilerini satışa sunarken, Mısır Çarşısı ve Eminönü’nde ramazan hareketliliği başladı. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan pidenin fiyatı bu yıl da 1,5 lira olacak.

– Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Faruk Kayar piyasaya et arzı noktasında fiyatlara zam yapılmasını gerektirecek bir sıkıntı olmadığını ifade ederek, tüketicileri spekülatörlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

DİĞER HABERLER
Mısırımız Temiz Çıktı

– Malatya Pazarı Yönetim Kurulu Başkanı ve Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı Çetin Palancı  aşırı sıcakların ramazan hareketliliğinin başladığı çarşı ve Eminönü’ndeki satışları etkileyeceğini belirtti. Hhurma satışlarında yıldan yıla düşüş yaşandığını ifade ederek, “Bundan 10-15 yıl önce ramazanda 34 TIR, yaklaşık bin ton hurma sattığımız dönemler olurdu. Şimdi bu miktar 1-2 TIR’a düştü. Artık ramazanlarda 150-200 ton hurma satıyoruz” dedi.

Koli alan % 40’a kadar tasarruf sağlayabiliyor

–  Migros, bu yıl ramazana özel 10-22 ürün çeşidinin bulunduğu “bereket”, “ziyafet” ve “lezzet” adlı 3 değişik koli seçeneği hazırladı. Migros, indirim kampanyaları, hediye ürünler ve kazandıran fırsatlarla karşıladığı ramazanda 10 çeşitten oluşan “bereket” kolisini 16,95 liradan, 17 çeşitten oluşan “lezzet” kolisini 27,90 liradan ve 22 çeşitten oluşan “ziyafet” kolisini 39,90 liradan satışa sundu. Migros ürünler ramazan kolisi olarak alındığında ortalama yüzde 40 tasarruf elde edildiğini belirtti.

– Carrefoursa mağazalarında içinde 20 çeşit ürünün bulunduğu “mega ramazan kolisi” 49,90 liradan, 13 ürünlü “klasik ramazan kolisi” 19,90 liradan, 16 çeşit ürünlü “Carrefour discount ramazan kolisi” 29,90 liradan, 17 çeşit ürünlü “süper ramazan kolisi” ise 39,90 liradan satışa sunuldu.

Şarküteri ramazan paketleri de hazırlayan Carrefoursa, 5 çeşit şarküteri ürününün bulunduğu paketi 16,90 liradan, 6 çeşit ürünün bulunduğu paketi de 21,90 liradan yarından itibaren satışa sunacak.

– Kipa’nın bu yılki ramazan paketlerinde 4 ayrı koli çeşidi mevcutken, “bütçe” paketi 14,90 liradan, “süper” paket 29,90 liradan, “mega” paket 44,90 liradan ve “premium” paket 59,90 liradan satışa sunulacak.

– Ramazan için 4 farklı fiyatta erzak paketleri hazırlayan Real’de ise içinde 11 çeşit ürünün yer aldığı paket 16,90 liradan, 15 ürünün bulunduğu paket 24,90 liradan, 17 çeşit üründen oluşan paket 33,90 liradan, 20 ürünlü paket ise 47,90 liradan satışa sunuluyor.

– Metro Toptancı Market farklı ihtiyaç ve taleplere uygun olarak hazırladığı 5 farklı Ramazan erzak paketiyle Ramazan ayını bereketle karşılıyor. Fiyatları 23,99 TL ile 59,99 TL arasında değişen Ramazan erzak paketleri mağazalardan temin edilebileceği gibi, www.metro-tr.com adresinden ön sipariş ile de alınabiliyor


30 Temmuz 2011. 14:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x