İstanbul’un İlk Lalesi Toprağa Düştü


1479190003_3

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul Lale Vakfı işbirliğiyle organize edilen “Lale Kardeşliği Buluşmaları”nda yaklaşık bin öğrenci mevsimin ilk lale dikimini yaptı. Yedikule Dünya Barış Parkı’nda yapılan lale dikiminde minik öğrenciler renkli görüntüler oluşturdu.

 

İstanbul’da yüzlerce öğrenci, bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Lale Kardeşliği Buluşmaları”nda bir araya geldi. Geleneksel bir Türk çiçeği olan laleyi tanıtmak ve sürdürülebilir çevre bilinci kazanımı sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte, minik eller binlerce lale soğanını Yedikule Dünya Barış Parkı’nda toprağa ekti. Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlikte Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da çocuklarla birlikte lale soğanlarını toprağa ekti.

 

“ARTIK İSTANBULLULAR VE ÇOCUKLARIMIZ LALEYİ BİLİYOR”

 

Çocuklarla birlikte lale soğanı ekmekten büyük keyif aldığını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “İstanbul Lale Vakfımız ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Zeytinburnu’muzdaki Dünya Barış Parkı’nda lale dikimi yapıyoruz. Ben öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’a çok teşekkür ediyorum. Asırlar sonrası laleyi tekrar, yaklaşık 12-13 yıl önce İstanbul’a getirdi. İstanbul dünyanın en güzel kenti özellikle lalelerle de süslenince bambaşka bir şehre dönüşüyor. Artık İstanbullular ve çocuklarımız laleyi biliyor, laleyle birlikte yaşıyor. Bugün de burada öğrencilerimizle beraber lale soğanlarını toprağa ekerek, çocuklarımıza toprak ve lale sevgisini aşılamaya çalıştık.” şeklinde konuştu.

1479190005_7

“2017 YILININ İLK LALELERİNİ ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE DİKTİK”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek ise, “2017 yılının ilk lalelerini İstanbul’un geleceği olan İstanbul’un çocukları ile birlikte diktik. Böylelikle İstanbul’un 2017 Lale Festivali‘nin ilk lalesi Yedikule Dünya Barış Parkı’nda dikilmiş oldu. Aynı şekilde şu anda İstanbul’un diğer yerlerinde de kendi personelimiz İstanbul’un lalesini dikmeye devam ediyor. Bu yıl çocuklarla birlikte düzenlenen bu 4’üncü etkinlik. Bu etkinliği bu sene daha da büyüttük ve parkın yarısını çocuklarla ektik. İnşallah gelecek sene İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yine öğrencilerimizle beraber daha fazla sayıda lale ekmeyi düşünüyoruz. Bunun tek bir sebebi var. Çocuklarımıza doğa sevgisini, bir çiçeğin nasıl yetiştiğini, bir soğanın nasıl büyüdüğünü ve bir hayatın nasıl can bulduğunu anlatabilmek, bu duygu ve düşünce ile doğaya, dünyamıza sahip çıkmalarını sağlamaktır.” diye konuştu.


Yazan - 15 Kasım 2016. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x