İşte genetiği değiştirilmiş pirincin belgesi

24 Nisan 2013. 13:14

hbr-lnk_50fbdd989628bGreenpeace Akdeniz’in yaptığı araştırma, Avrupa Birliği’nde 2006 yılından beri 344 adet yasa dışı genetiği değiştirilmiş pirinç vakası olduğunu ortaya koydu.

 

24 Nisan 2013, İstanbul  Greenpeace Akdeniz bugün, Avrupa’daki genetiği değiştirilmiş pirinç vakalarının tam listesini açıkladı. Nisan ayı başında Mersin limanında ortaya çıkarılan genetiği değiştirilmiş (GD) pirinç skandalı ile ilgili kamuoyunda GD pirincin dünyada var olup olmadığına dair farklı görüşler yer almıştı.

 

Greenpeace Akdeniz’in yaptığı araştırmaya göre 2006 yılından bu yana Avrupa Birliği’nde toplam 344 adet yasal olmayan GD pirinç vakası ortaya çıktı. Bu rakam AB’de ortalama haftada bir genetiği değiştirilmiş pirinç yakalanması anlamına geliyor. Araştırma ‘AB Hızlı Uyarı Sistemi’ verilerine dayanarak yapıldı.

 

Amaçlarının, basındaki bilgi kirliliğini önlemek olduğunu söyleyen Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç “Mersin’de GD pirinç skandalı patlak verdiğinden bu yana ilgili Bakanlar sürekli olarak dünyada GD pirinç üretimi ve ticareti olmadığına dair açıklamalar yapıyor. Bu söylemler ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Greenpeace olarak AB’nin resmi denetim raporlarını geriye dönük inceleyerek 2006’dan bu yana yaşanan GD pirinç vakalarının listesini çıkardık ve bu listeyi de kamuoyuyla paylaşmaya karar verdik” dedi.

Diğer Haberler:
Sigara böreğinin ismi değişiyor

 

ABD ve Çin’den geliyor

 

AB’de görülen 344 yasadışı GD pirinç vakasının 150 tanesinin ABD, 169 tanesinin ise Çin kaynaklı olduğunu söyleyen Dinç sözlerine şöyle devam etti “Bu durum bize Mersin limanındaki skandal ortaya çıktığında neden ilgili ülke büyükelçiliklerinin konuya hemen müdahil olarak yoğun lobi faaliyetine başladığını ve gerek basına gerekse hükümet yetkililerine yanlış bilgi aktardığını ortaya koyuyor.

 

Anlaşıldığı kadarıyla 2006’da uluslararası boyutta yaşanan ve 750 milyon dolarlık tazminatla sonuçlanan  GD pirinç skandalının bir tekrarını yaşamak istemeyenler etkin lobi faaliyetleriyle konuyu örtbas etmeye çalışıyorlar.”

 

İTÜ’deki test sonuçları açıklanmalı

 

Bakanlığın bugüne dek el konulan pirinçlere sadece GD mısır ve soya testi yaptırdığını, bunun da pirinçlerin genetiği değiştirilmiş olup olmadığını ortaya koymasının teknik olarak imkansız olduğunu ifade eden Dinç, bu amaçla Savcılığın İTÜ’ye yaptırdığı kapsamlı pirinç testlerinin sonuçlarının acilen kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

 

Greenpeace’in araştırması AB’de GD pirince ilişkin çarpıcı veriler içeriyor:

 

· AB’de 2006-2013 yılları arasında 344 farklı yasadışı GD pirinç ithalatı vakasına rastlandı.

·  Yıllara göre incelendiğinde vaka sayıları:

2013: 13

2012: 41

2011: 31

2010: 49

 

Diğer Haberler:
Safemeat artık sosyal medyada

· Bu vakalardan 150 tanesinin kaynağı ABD, 169 tanesinin ise Çin.

· ABD’den gelen ürünlerde LL601 ve LL62, Çin’den gelen ürünlerde ise BT63 kodlu GD pirince rastlandı.

· Genetiği değiştirilmiş pirinçlere hazır gıda, çerez, kraker, hayvan yemi ve evcil hayvan maması gibi çok çeşitli ürünlerde rastlandı.

Greenpeace’in araştırmasının tüm verileri aşağıdaki linklerde ve ekteki pdf dosyalarında bulabilirsiniz:

http://www.greenpeace.org/turkey/Global/turkey/report/2013/AB_gd_pirinc_listesi.pdf

http://www.greenpeace.org/tu


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x