İşte Sektör, Ve Duayene Vefa….!


 

SERDAR KONURALP

 

Tedavi olduğu hastanede vefat eden Türk Tavukçuluk Sektörünün duayan’lerinden ve Pak Tavuk’un kurucu ortağı Yetvart Aram Bozacıyan çok sayıda tüm sektör temsilcileri ve yakınlarının katıldığı cenaze töreni ile toprağa verildi.

Yetvart Aram Bozacıyan’ın cenaze töreni Kumkapı Ermeni Patrikhanesinde yapıldı.Törene gelenleri kapıda kızı Anahit Bozacıyan karşılayarak taziyeleri Kabul etti.

Yapılan törenin ardından Yetvart Aram Bozacıyan’ın naaşı Şişli’deki ermeni mezarlığında toprağa verlidi.

Mekanı cennet olsun.

 İKİ CAN ARKADAŞIN HOBİSİ BİR DEV ŞİRKET YARATTI

Pak Tavuk ,1955 yılında en tanınmış saat ithalatçısı ve bir çok bu alanda faaliyet gösteren markalarının Türkiye yetkilisi olan iki can arkadaş Şaban Daştan ve Yetvart Aram Bozacıyan tarafından bir hobi olarak kuruluşu yapılarak bu alanda çalışmalarına başladı.

Söğütlüçeşme Kadıköy’de şimdiki yeri Kadıköy Evlendirme Dairesi olan arsa üzerinde modern bir kesimhane olarak kuruldu, o döneme kadar tavuk satın almak isteyen insanlar, tavukçu dükkanlarına gider, kafeslerde tutulan tavuklar içinden seçip, orada kestirip satın alırlardı, Pak Tavuk’un o dönemde kurulan kesimhanesi, insanları bu satın alma alışkanlığından kurtarıp, daha temiz ve hijyenik şartlarda kesimi yapılmış tavukları piyasaya sunarak ciddi bir fark yaratmıştır. O yıllarda köylerden satın alınan tavuklar, kesimhanede kesiliyordu, fakat köylerden toplanan tavukların ırkları, yaşları ve homojen olmamaları, kesimde sıkıntılar yaratıyordu, bu sebeple 1972 yılına kadar, Pak Tavuk broiler (piliç) ihtiyacını farklı firmalardan temin ederek yoluna devam etti.

1972 yılında ise Pak Tavuk, Samandıra’da iki çiftlik ve bir kuluçkahane inşa ederek damızlık sektörüne, girmiş oldu, böylelikle o dönem için kısmen de olsa ilk defa entegre olma yoluna girildi.

1986 yılından 1992 yılına kadar etlik civciv üretimine hız verildi, o dönemde Pak Tavuk, en kaliteli ve en fazla etlik civciv üreten firma olarak üretime devam etti.

1993 yılına gelinildiğinde tekrar kesimhane işine girmeye karar verildi, bunun sonucunda Ördekçioğlu Kesimhanesi’nin %50 si ve Emre Tavuk Kesimhanesi’nin %25 i satın alındı, o dönemde her iki kesimhanede günde beşer bin adetten toplam onbin adet kesim kapasitesi ile üretime hız verildi. 1995 yılında, Pak Tavuk’un Emre piliç kesimhanesinde bulunan ortaklık payı yüzde 25‘ten, yeni hisse alımı sonucu toplam % 50 ye ulaşmış oldu.

1999 yılına gelinildiğinde, Ördekçioğlu ile yapılan anlaşma gereği, geri kalan hisseleri satın alınarak, kesimhanenin yönetimi bizzat Pak Tavuk’a devir oldu. O yıllarda Pak Tavuk kesim kapasitesini 30,000 adet piliç / güne , Emre Tavuk’un da kesim kapasitesi 20,000 adet piliç / güne çıkmıştı. Pak Tavuk, piyasa payını arttırarak, geçen yıllar içinde kesim kapasitesini yükselterek yoluna devam etti.

2007 yılına gelinildiğinde Mudurnu piliç markasını bünyesine katan Pak Tavuk, ürünlerini Mudurn upiliç markası adı altında piyasaya arz etmektedir.

 2009 yılında Mudurnu piliç markası dışında geri kalan tesisleri de alan Pak Tavuk, markayı eski evine kavuşturmuş olmanın mutluluğu ile üretimine devam etmektedir.

İşte bu öykünün iki kahramanı Şaban Daştan ve Yetvart Aram Bozacıyan tanrı katında artık.Ama çocukları ve torunları Başta Zühal Daştan ve Anahit Bozacıyan bayrağı teslim alarak aynı şevk ve heyecanla çalışmalarına devam ediyorlar.

 

 

 


Yazan - 23 Temmuz 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Garabet Orunöz
Garabet Orunöz
9 yıl önce

İçinde İNSAN sevgisiyle yaşayıp, İNSAN yetiştiren tüm toplumumuzun okullarına, yapmış olduğu yardımlardan dolayı, sağlığında karşılaşamayıp, teşekkür edemediğimi, VEFATINDA, arkasından etmek istiyorum. USTA; mekanın cennet olsun, vardıysa bile günahın, onlar da benim olsun… Rahat ve ışıklar içinde uyu…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x