İşte tarihi anlaşma


tarihi-aciklamaya-geri-sayim-7256277

 

 

 

Türkiye ve İsrail arasında altı yıl sonra varılan anlaşmanın detayları, iki ülkenin başbakanları tarafından aynı anda açıklandı.

 

 

 

 

 

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, saat 13.00’te Çankaya Köşkü’nde kameraların karşısına geçti. İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da aynı anda basın toplantısına başladı.

 

 

 

Binali Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

 

“Mutabakat metni üzerinde uzlaşıldı, kararlaştırıldı ve parafe edildi.

 

Ve böylece ilişkilerin normale dönmesiyle ilgili süreç başlamış oldu.

 

Mutabakat metni yarın Türkiye ve İsrail tarafından imzalanacak. İmzadan sonra onay süreçleri var. İsrail’de onay bakanlar kurulunda, bizde ise Meclis’te tamamlanmış olacak.

 

Akabinde ise büyükelçiler en kısa sürede atanacak.”

 

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak özür dilemesiyle ilişkilerin düzelmesi için ilk adımın atıldığını aktaran Yıldırım, Ankara’nın iki önemli şartı olduğunu daha hatırlattı. Bu şartlar Gazze’ye insani yardımın önünün açılması ve Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi.

 

Binali Yıldırım, “Mavi Marmara’da hayatını kaybedenler için 20 milyon dolar tazminat ödenecektir” dedi.

 

Sürecin bu kadar uzun sürmesinin nedeninin Gazze sorunu olduğunu belirten Yıldırım, “İsrail’in Aşdot limanına 10 bin tonu yardımla hareket edecektir. Ambargo Türkiye’nin öncülüğüyle hareket ediyor” diye konuştu.


Yazan - 27 Haziran 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x