Yumurta Fiyatları Neden Artıyor..?


Yumurta üretimindeki girdilerde görülen artışların talepteki yoğunluk ve fiyatların yükselmesiyle oluştuğu bildirildi

Kayseri Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAYTAŞ) Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, ”Yumurta üretimindeki girdilerde görülen büyük artışlar ve talepteki yoğunluk, fiyatların yükselmesindeki en önemli etken” dedi.

Ahmet Behiç Salt, yaptığı açıklamada, bugün itibariyle, Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a yumurta ihracatı yaptıklarını, ayrıca Ürdün ve Irak ile de yumurta ihracatı konusunda görüşüldüğünü bildirdi.

Bu yıl 10 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini belirten Salt, ”Geçen yıl 5 milyon dolar olan hedefimizi başarıyla sağladık. Bu yıl hedefimizde 10 milyon dolarlık bir ihracat var ve şu anda bunun 8 milyon dolarını gerçekleştirdik” dedi.

YUMURTADAKİ ARTIŞLAR

Kayseri Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAYTAŞ) Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, son dönemlerde yumurta fiyatlarındaki artışın birkaç sebebi bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

”Yumurta üretimindeki girdilerde görülen artışlar ve talepteki yoğunluk, fiyatların yükselmesindeki en önemli etken. Yumurtadaki fiyat artışları ne kadar daha devam edeceğini, artışın olup olmayacağını bilmiyoruz. Ancak piyasanın belli bir doygunluğa gelmesi, fiyatların dengelenmesi gerekiyor. Burada arz-talep dengesi ve ihracatın durumu çok önemli. Yumurta üretiminde kullanılan girdiler ve ham madde fiyatlarındaki artış da çok önemli.”

Yemin, yumurta üretimindeki en önemli girdiyi yüzde 70 ile oluşturduğunu söyleyen Kayseri Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAYTAŞ) Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, ”Çiftliklerdeki tavukları beslemede yem olarak mısır kullanıyoruz. Mısır fiyatlarındaki dalgamanma ya da yükselme de yumurta fiyatlarını etkiliyor” dedi.

Kayseri Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KAYTAŞ) Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, ”Şu anda çiftliklerimizdeki her bir tavuk yılda ortalama 270 adet yumurtluyor. Kaytaş olarak, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat illerinin yumurta ihtiyacının yüzde 20’sini de biz karşılıyoruz” diye konuştu.

Salt, Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a haftada 10 tır dolusu yumurta ihracatı gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.


Yazan - 11 Ekim 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x