İtalya’da deprem: 73 ölü


177830
İtalya’da 6.0 şiddetinde deprem meydana geldi. Yetkililer hayatını kaybedenlerin sayısının 73’e çıktığını bildirdi.

 

İtalya Sivil Savunma Kurumu, ülkenin orta kesiminde bu sabaha karşı meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısını 73’e yükseldiğini duyurdu.

 

 

Hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun depremden en çok etkilenen ve büyük bölümü yıkılan Amatrice ile Accamulli kasabalarından olduğu bildirildi. Amatrice ile Accamulli’de 53, Arquata nelle Marche bölgesinde de 20 kişinin öldüğü kaydedildi.

 

Yetkililer, deprem bölgesinden yaralıların Roma’daki hastanelere naklinin kolaylaştırılması amacıyla başkentte halktan ana cadde ve bulvarları açık tutmaları çağrısında bulundu.

 

 

Bölgede Accumoli, Amatrice, Arquata del Tronto kasabalarında hasarın büyük olduğu ve ölü sayısının artmasından endişe edildiği ifade edildi.

 

 

Amatrice’de depreme tanık olan Marco isimli bir görgü tanığı, “İşe gitmek için uyanmıştım. Yatağımdan kalktım ve bir anda her şey çöktü. 10 saniye her şeyi yok etmek için yetti.” dedi.

 

 

İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella’dan dayanışma mesajı

 

 

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yaptığı açıklamada, depremin tüm ülkeyi yasa boğduğunu dile getirerek, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızla gereken dayanışma gösterilmeli.” ifadesini kullandı.

 

 

Mattarella, enkaz altında kalan vatandaşların bir an önce kurtarılması, yaraların sarılması, ardından yıkıma uğrayan yerleşim birimlerinin hızla yenilenmesi çalışmalarının başlatılması gerektiğini söyledi.

 

 

İtalya Başbakanı Matteo Renzi gelişmeleri geceden bu yana takip ettiğini, en kısa sürede bölgeyi ziyaret edeceğini açıkladı.

 

 

 

İçişleri Bakanı Angelino Alfano, deprem bölgesinde şu anda 219 kişilik arama-kurtarma ekibinin görev yaptığı, ekibe 276 kişinin daha ekleneceği bilgisini verdi.

 

 

İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI) Başkanı Giovanni Malago da yaptığı açıklamada, İtalya spor camiasının depremzedelerin yanında olduğunu, bu hafta oynanacak tüm müsabakalarda depremde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını bildirdi.

 

 

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğinin deprem bölgesinde yaşayan Türk vatandaşlarına ulaşmaya çalıştığı öğrenildi.

 

02-001

 

“Yardım ekipleri uzun süre bölgeye ulaşamadı”

 

 

Amatrice Belediye Başkanı Sergio Perozzi, ilk açıklamalarında, kasabadaki hasarın çok büyük olduğunu, “Yolların hepsi kapandı. Kasabanın yarısı artık yok, yıkıldı. Bu tam bir dram. Enkaz altında kalanlar var ” sözleriyle ifade etti. Perozzi, yardım ekiplerinin uzun süre ulaşmadığını da belirtirken, “Bu bir felaket. Kurtarma çalışmalarını biz yapmaya çalışıyoruz, ancak elektriğimiz yok, telefonlar çekmiyor. Yardım ekipleri hala ulaşmadı” diye konuştu.

Aktarılanlara göre, kasabaya ilk yardım ekipleri, depremden yaklaşık 3 saat sonra ulaştı. Perozzi, enkaz altında kalan bir aileden yaşam belirtisi alınamadığını da söyledi. Yardım ekiplerinin ulaşmaması üzerine enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışan vatandaşlar, bir çocuk ve annenin yardım çığlıklarını duyduklarını ve elleriyle onları çıkarmaya çalıştıklarını aktardı.


Yazan - 24 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x