İthal edilen peynirin yüzde 70’ini durdurduk


338215

 

Rani Peynir-Organik Yönetim Kurulu Başkanı Sezer, ‘Avrupa’dan ithal edilen geleneksel peynir ithalatını şu anda yüzde 70’ini biz durdurduk’ dedi.

 

 

 

Rani Peynir-Organik Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Yılmaz Sezer, “Avrupa’dan ithal edilen geleneksel peynir ithalatını şu anda yüzde 70’ini biz durdurduk. Peynirlerimiz Avrupa kalitesinden daha güzel.” ifadelerini kullandı.

 

Sezer, Türkiye’nin her yıl 55 çeşit peyniri Avrupa’dan ithal ettiğini bunun da 2-3 milyon dolarlık bir maliyeti olduğunu söyledi.

 

Yılmaz Sezer, yılda 700 ton civarında peynir üretimi gerçekleştirdiklerini ve peyniri tamamıyla iç piyasaya ürettiklerini, talep oldukça üretimi arttırmakta kararlı olduklarını kaydetti.

 

Peynirlerin Avrupa kalitesinden daha güzel olduğunu belirten Sezer, “Avrupa’dan ithal edilen geleneksel peynir ithalatını şu anda yüzde 70’ini biz durdurduk.” diye konuştu.

 

Sezer, “Talep oldukça bu malı arttırmakta kararlıyız. Çünkü altyapımız ona göre yapıldı. Bu peynirlerin bütün sütlerini kendi çiftliğimizde üretiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Sezer, “Şu anda Avrupa’da satılan toptan fiyata biz burada marketlere aynı fiyatta mal veriyoruz. Avrupa ile rekabet ediyoruz. Ve biz hayvanları sevgi ile besliyoruz. Sevgi ile beslenen hayvandan alınan süt de çok değerli ve vitamini boldur.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de geleneksel yöntemlerle üretilen çok değerli peynir çeşitlerinin olmasının yanında son yıllarda Avrupa’nın geleneksel peynir çeşitlerine de ilgi her geçen gün artıyor.

 

Rani Peynir-Organik, ithal peynir çeşitlerini uygun yöntemler ile üreterek toplumun her kesiminin Parmesan, Gouda, Edam ,Maasdam, Mozeralla, Emmental Mimolet, Cheddar gibi peynir çeşitleri ile tanışmasını ve ithalatı yüzde 70 oranında azaltarak ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.

 

Kaynak: AA


Yazan - 17 Kasım 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x