İthal Et, Uzun Vadede Fiyatı Düşüremez


Hükümetin ithalat kararından şikayet eden kırmızı et üreticilerine göre, çözüm için canlı damızlık ithalatına ağırlık verilmesi gerekiyor.
  
Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et ithalatının uzun vadede fiyatları düşürmeyeceğini söyledi.

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bulunan canlı hayvan pazarında incelemelerde bulunan Kırmızı Bülent Tunç, uzun vadede karkas et ithalatının fiyatları düşürmesini beklemediğini ifade ederek, et ithalatının besiciyi üzdüğünü, ancak Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in üreticinin mağdur edilmeyeceği konusunda güvendiklerini söyledi.

Hükümetin et ithalatına şartlı evet dediğini de söyleyen Tunç, veterinerin, kasabın ve sağlık görevlilerin gidip kontrol ederek uygun koşulda ve İslami kurallara uygun şekilde karkas et ithalatını izin verildiğini belirtti.

Ancak bunun da uzun vadede et fiyatını düşürmeyeceğini kaydeden Tunç,”Bu uygulamada kısa vadede et fiyatının tırmanışı engellenir. Ancak uzun vadede bir sonucu olacağına inanmıyoruz. Uzun vadede etkili olabilmesi için canlı besilik ve damızlık hayvan getirilmesi gerekmektedir. Getirilen bu canlı hayvanlar da üreticiye ucuz verilirse ucuz üretim yapılır ve ucuz et üretilmiş olur. Yem fiyatlarının düşürülmesi, meraların besiciye açılması da fiyatları etkileyecektir” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Yumurta üzerine STT yazılması

Canlı hayvan azaldı

Türkiye’de canlı hayvanın çok fazla azaldığının altını çizen Ankara İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının canlı hayvan konusundaki ellerindeki verilerin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını savundu.

Yüce, canlı hayvan sayısının her geçen gün azaldığını da söyleyerek,”Tarım Bakanlığı hayvan sayısı konusunda verileri güncellemeli. Ahırlarda hayvan olmadığı halde hayvan varmış gibi görünüyor. Kurbanda kesilen hayvanların sayısı verilerden düşmüyor. Hayvanda azalma çok fazla. Et ithalatı tamamen besiciyi öldürecektir. Besici yüksek fiyata canlı hayvan aldı ve bunları besiye koydu. Etin fiyatındaki çok küçük düşüşler bile üreticiyi tamamen bitirecektir” dedi.

Ziraat’in kredisi besiciye ulaşmadı

Ziraat Bankası tarafından verilen uzun vadeli ve faizsiz kredilerinde üretici haricinde herkese gittiğini iddia eden Yüce, “Bu gün inceleme yapsınlar, besici haricinde herkes bu krediyi aldı kullandı. Memuru, doktoru, esnafı, öğretmeni aklınıza gelen besici haricinde herkes bu krediden yararlandı. Ancak besici, gerçek üretici ne yazık ki her zaman olduğu gibi bu krediden yararlanamadı” diye konuştu.

Avrupa Ulusal Et Konseyi Üyesi ve Sakarya Besiciler Odası Başkanı Ali Çiftçi ise üreticinin bu gidişle bitebileceğini söyleyerek, et ithalatının yerine canlı damızlık ve besilik hayvan ithalatının yapılması gerektiğini belirterek,”Bu ithalat bizi ve besiciyi üzmüştür” dedi.

DİĞER HABERLER
SÜTAŞ 3. Fabrikasını Bingöl’e kuracak

23 Eylül 2010. 15:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x