Et fiyatlarını aşağı çekmenin yolunun ithal et olmadığı biliniyor.


 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın FAKIBABA’nın ilk icraatlarından biri ne yazık ki İTHAL-ET olmuştur.

 

Elbette başka bir uygulama yapsa teknik bir konuda yanlış bir düzenlemeye gitse denilebilirdi ki “Dün bir bugün iki. Ancak konuya hakim olacak” Oysa sokaktaki vatandaştan, sektördeki yerli üreticiye kadar herkes artık et fiyatlarını aşağı çekmenin yolunun ithal et olmadığını biliyor. Dolayısıyla sağlıklı kırmızı et tüketiminin ne kadar gerekli olduğunun bir tıp hekimi olarak farkında olduğuna emin olduğumuz Sayın Bakanımızın bu konudaki bir uygulamanın altına imza atmış olması biz Veteriner Hekimlerde hayal kırıklığı yaratmıştır.

 

İthalat; Yurt dışında üretilmiş bir malın, ülkedeki alıcılar tarafından satın alınması olarak tanımlanmaktadır. İthalat yapılmasının başlıca tek ve geçerli nedeni ise, ithalatı yapılacak ürün her ne ise, bu ürünle ilgili yerli üretimin ülke gereksinimlerine göre yetersiz oluşudur.

 

Öyle ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ülke hayvancılığımızın başarı ile yürütüldüğünü söylerken, ülkemiz için İthal-Et gereksinim midir?

 

İthal –Et gerekli ise yani yerli üretim hayvan sayımız yeterli değil ise bu, “hayvancılığımızın durumu kötü” demek değil midir? İthal –Et in bundan önceki dönemlerde de ne ülke hayvancılığına ne ekonomisine ne de halk sağlığına katkısı olmuştur.

 

Yerli üreticinin tek talebi, üretimdeki giderlerin aşağı çekilmesi iken yabancı üreticinin vergilerini sıfırlayarak kar paylarını artırmaya yönelik bu uygulama ile, ne kalitede et ya da canlı hayvan geleceğinin garantisi olmayan ithalat düzenlemesinin ülkemize ve vatandaşlara hiçbir faydası olmayacaktır.

 

Hayvancılığın olmazsa olmazı yem giderlerinin yüksek olması aynı zamanda tarımdaki politikaların da doğru olmadığının göstergesidir.

Sayın FAKIBABA’dan ricamız, doğal kaynaklar bakımından bu kadar zengin bir coğrafyada ülkemiz insanlarının sağlığının, emeğinin ve parasının ithal- et politikaları ile ziyan edildiği gerçeğini görmesi ve bu yanlış gidişe dur demesidir.

 

Unutmayınız ki gıda konusunda kendi kendine yetebilen ülkeler arasında olmayı başarabilmiş imkanlara sahip ülkemiz için, İthal- Et ithalat yapacağımız ürünler arasında bile olmamalıdır.

 

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına

Başkan

 

 


Yazan - 4 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x