İthal patatesler Türkiye topraklarında….


10941368_468017353353108_7863877999794215696_n

 

 

 

İthal patatesler Türkiye topraklarında….

 

Gözünüz aydın..

 

Tarım ülkesi ne halde vatandaş soruyor.. Köylümüzün üretimini stoklayanlara yargının yapacağı bir yaptırım bulunmuyor mu?

 

Patatesin kilosunun markette 5 liraya kadar çıkması üzerine kurulan özel tim, Nevşehir’de mağaralarda stoklanmış 110 bin ton patates tespit etti. Fırsatçılar ürünü ithal edilen ürünü görünce piyasaya sunmak zorunda kaldılar fiyatlar gerilemeye başladı.

 

 

Patates fiyatlarında yaşanan aşırı artışın perde arkasından fırsatçıların büyük vurgunu çıktı! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir süre önce kurulan “patates timi” geçtiğimiz yıl 620 bin ton patates üreterek Türkiye birincisi olan Niğde’de fiyat artışlarıyla ilgili özel bir denetim gerçekleştirdi. Bakanlık yaptığı denetimlerde, mağaralarda Türkiye’nin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek 110 bin ton patatesin stoklandığını tespit etti. Piyasaya az miktarda sürülen patatesin kilogram fiyatı da bu nedenle marketlere ulaştığında 4-5 liraya kadar yükseldi. Edinilen bilgiye göre, denetçilerin “ithalat yaparız” diyerek fırsatçılara gözdağı vermesi, depolardaki patateslerin bir bir bölümünün piyasaya çıkmasını sağladı.

 

ÜLKENİN 1 AYLIK İHTİYACI
Edinilen bilgilere göre Nevşehir’deki mağaralarda depolanmış vaziyette tutulan patatesler, Türkiye’nin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek miktarda. Fırsatçılar, tonlarca patatesi piyasaya düşük miktarda ve yüksek fiyattan vererek resmen vurgun yaptı. Verilen gözdağı sonrası son bir-iki haftalık süreçte depolarda tutulan patates oranı 50 bin tonlara kadar indi. Uzmanların verdiği bilgilere göre, patates fiyatları çok yakın bir zamanda normal seviyelere inecek. Buna bir süre sonra Çukurova patatesinin de piyasaya çıkacak olması eklenince fiyatlarda rahatlama beklentisi yükseliyor. Ayrıca havaların ısınmasıyla oluşan bozulma tehlikesi de depolarda patates stoklayan fırsatçıları ürünleri uygun fiyatlarla elden çıkarmak zorunda bırakacak.

 

CEZA VERİLMESİ GÜNDEMDE

 

Uzmanlara göre Türkiye patateste sorun yaşayacak durumda değil. Özel sektör ve birliklerle de görüşmeler yürüten bakanlık, bu tip fırsatçılara bir yaptırım uygulanıp uygulanamayacağı üzerinde çalışmalar yürütüyor.

 

İthal patatesler Türkiye’ye geldi. Bunlar tohumluk olarak Kullanılacak.. 1500 euro.. Pazarlarda, marketlerde bunları tüketeceksiniz. Yerel patateslerin yüzüne bakan yok. Cips alacak çocuklarınız. Bu gemilerle köylü nasıl rekabet edecek? Köylünün an itibari ile durumu” Kahraman bakkal Süpermarketlere Karşı” idi..!!!! Artık Gemilerce ithal Mala karşı.. Bunlar “YERLİ” olacak.. Şimdi “yerli” ile “yerel” in anlamı daha net olarak gözümüzün önünde… Patateste Eylül, ekim ayına kadar köylü/çiftçinin malı para etmeyecek. Sanayici yine kazandı.

 


Yazan - 15 Nisan 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x