İthalat Vergisi Arttı Ama…Et’e Zam Gelmeye Devam Ediyor


İthal ete uygulanan vergi oranı yüzde 45’e çıkarken, et fiyatları en az yüzde 10 zamlandı

Tarım Bakanlığı, ithal ete uyguladığı vergi oranını yüzde 30’dan 45’e çıkardı. Yerli üreticiyi korumak adına yapılan müdahale ile ithal et fiyatlarında en az yüzde 10 zam öngörülüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘vatandaş ucuz et yiyecek’ uyarısından sonra canlı hayvan ve karkas et ithalatının önünü açan, ithal etteki yüzde 135 vergi oranını da yüzde 30’a çeken Tarım Bakanlığı, vergi oranlarında yeniden düzenlemeye gitti. İthal karkas ette yüzde 30 olan gümrük vergisi, yerli üreticiyi korumak adına alınan kararla yüzde 45’e çıkarıldı ve hafta başı itibariyle uygulanmaya başladı.

YENİDEN FAHİŞ ARTIŞ BEKLENMİYOR

Vergiyle birlikte 10 liraya ithal edilen karkas ete yüzde 10 zam geldi. Vergi artışıyla birlikte ithal karkas et fiyatı 10 liradan 11 liraya çıktı. Yerli et ile ithal et arasındaki fiyat farkı hala yüksek olsa da bu karar yerli üreticinin elinde kalan ve yağlanmaya başlayan hayvan stoğunun erimesine yardımcı olacak.

Aytaç Genel Müdürü Akmet Tekten et fiyatlarında yeniden fahiş bir yükselme beklemediklerini belirtirken, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Turan Özbahçeci ise, “Yurtdışından canlı hayvan alıp Aytaç’ın Belçika te-sislerinde kesip ülkeye getireceğiz ve yerel marketlere ulaştıracağız. Bu şekilde vergi artışından sonra bile ette en fazla 1 lira zam yapacağız” dedi.

DİĞER HABERLER
Kebaba yasak geldi!

BÜROKRATLARA BASKI YAPILDI

Vergi kararının tamamen büyük besi çiftliklerinin lobisi olduğunu düşünenler de var. Emin Hayvancılık’ın sahibi Mehmet Emin Aslan, “11 liraya sattığımız ithal karkası 13.5-14 liraya satmaya başladık. Çiftçinin elinde hayvan yok. Bu elinde 20-30 bin besi hayvanı olan çiftlik sahiplerinin spekülasyonu” dedi.

Emin Aslan, “Bu artış Ankara’da 3-4 büyük besicinin bürokratlara uyguladıkları baskının etkisi. Besi hayvanlarını topladılar, yüzde 45 vergiden sonra piyasaya sürüp voleyi vuracaklar. Kırmızı et temel gıda lüks tüketim ürünü değil ki yüzde 45 vergi uyguluyorsun. Bir tır canlı hayvandan kazancın üçte ikisini vergi olarak veriyorsam neden bu işi yapayım?” diye konuştu.

Kiler Genel Müdürü Nihat Özdemir ise, “Perakende satışlarda vergi oranındaki artış kadar et zam yer tabii ki. Yerli üretici için olumlu bir karar ama bu perakendeci tarafında daha pahalıya alıp daha pahalıya satmak anlamına geliyor” ifadelerini kullandı./Sabah


25 Mart 2011. 09:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x