Macaristan Hayvan Fiyatlarını İthalatla Yükselttik


Macaristan’da hayvan fiyatının Türkiye’ye yapılan ihracat nedeniyle rekor seviyeye yükseldiği açıklandı.

Macar radyosuna konuşan Macaristan Koyuncular Birliği yetkilisi Andras Javor, Türkiye’ye yapılan koyun ihracatı sebebiyle Macaristan koyun üreticilerinin tarihin en iyi dönemini geçirdiğini, fiyatların yükselmesinin koyun üreticilerini mutlu ettiğini söyledi.

Javor, geçen yıl Macaristan’dan 7 bin ton koyun eti ihraç edildiğini, bu rakamın büyük bir bölümünün Türkler tarafından satın alındığını, bu nedenle koyun fiyatlarının şimdiye dek görülmemiş fiyatlara yükseldiğini kaydetti.

Fiyat artışının koyun üreticilerine yaradığını belirten Javor, Türkiye ihracatından önce 65 Euro civarında olan 30 kiloluk bir koyunun 100 Euro’ya yükseldiğini dile getirdi.

Türkiye’nin ‘büyükbaş’ etkisi

Türkiye’nin ithalatı Macaristan’da büyükbaş hayvan fiyatlarını dörde katladı

Türkiye’nin ithalatının, Macaristan’da büyük ve küçükbaş canlı hayvan fiyatlarının dört kat artmasına neden olduğu belirtildi.

Macaristan Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Cabir Özel, AA’ya yaptığı açıklamada, iki yıl önce Macaristan’da büyükbaş canlı hayvanın kilosu 250 forint (0,90 avro) iken, Türkiye tarafından ithal edilen on binlerce büyükbaş hayvandan sonra fiyatların 1100 forinte (4 avro) yükseldiğini söyledi.

Özel, sadece büyükbaş hayvanların değil, koyun fiyatlarının da en az ikiye katlandığını, daha önce ortalama büyüklükteki bir koyunun fiyatı 17 bin forint (60 avro) iken şimdi ise 30 bin forint (105 avro) olduğunu kaydetti.

Mehmet Cabir Özel, Macaristan’da neredeyse satılacak büyükbaş hayvan kalmadığını ifade etti.

Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Fadıl Başar ise, 10 milyon nüfusu bulunan Macaristan’ın büyükbaş hayvan üretiminin yaklaşık 600 bin civarında olduğunu belirtti. Başar, Türkiye’den önce Macaristan’ın en büyük alıcısının İtalya, Almanya ve Avusturya olduğunu, ancak fiyatların dörde katlanmasıyla artık Macar halkının da dana etini çok pahalıya yiyebildiğini dile getirdi.

Yaklaşık 2 yıldan bu yana Türkiye’ye on binlerce büyükbaş hayvan satan Türk iş adamı Habib Berk de Macaristan’daki fiyatların tavan yapması nedeniyle Türkiye’ye yapılan ihracatın neredeyse durma noktasına geldiğini, bu pazarın yeniden canlanabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

 


1 Nisan 2012. 21:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x