İVHO: Kuduz: Gerçekler, Korku yok


İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) 28 Eylül Dünya Kuduz Günü vesilesi ile bir açıklama yaptı.

Kuduz’un en önemli “zoonotik” (Hayvandan insana geçen) hastalık olarak kabul edildiğini belirten İVHO, kuduz hastalığının tedavi edilmediği zaman aşırı öldürücü olduğunun altını çizdi. Kullanılan aşıların kuduz hastalığının risklerini sıfıra indirdiğine de dikkat çekildi.

Yapılan açıklama şöyle:


Kuduz tüm Dünya’da hala toplum sağlığı için bir tehdit olarak kabul edilmekte ve tedbirler alınmaktadır. Kuduzun %100 öldürücü olması önemini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmakta, sorunun çözümü için öneriler sunulmaktadır. Konuya dikkat çekmek için Eylül ayının son haftası Dünya Kuduz Günü olarak kabul edilmiştir. Kuduz Hastalığı birkaç ada ülkesi hariç tüm Dünya ülkelerinde en önemli zoonoz hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Kuduz hastalığı Ülkemizde de insan ve hayvan sağlığı açısından önemini korumaktadır. Hastalık hakkındaki gerçeklerle ilgili gerekli farkındalık yaratılmadan, hastalık bilincini artırmak, kuduz vakalarını önlemek, hayvanları aşılatmak ve insanları kuduzun tehlikeleri konusunda bilinçlendirmek mümkün değildir. Bu yıl Dünya Kuduz Günü’nün teması kuduz hakkında gerçekleri paylaşmak ve yanlış bilgi ve efsanelere dayanarak oluşturulan korkuyu engellemek için “Kuduz: Gerçekler, Korku Yok” olarak belirlenmiştir.

DİĞER HABERLER
Lavrov; Rusya için Kırım, İngiltere için Falkland Adaları’nın öneminden çok daha önemli

Kuduzdan ölümlerin %99’u enfekte köpekler tarafından ısırılma nedeniyle meydana gelmektedir. İnsan ölümlerine ek olarak her yıl milyonlarca evcil hayvanın yaşamına, bazen hastalık taşıması bazen de hastalığın neden olduğu korku nedeniyle son verilmektedir. Oysa ki mevcut aşıların koruyuculuğu sayesine tüm bu riskler sıfıra indirilebilir. Bununla birlikte Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Tabipler Birliği kuduz hastalığının küresel bir sorun olmasının altında yatan sebepler arasında, hastalığa karşı genel olarak bir bilinçsizliğin ve önleyici tedbirlerin, (özellikle ısırılma vakasından hemen sonra yara bakımı, hastalığa karşı korunma amaçlı yapılan aşılama ve kullanılan immun globulinlerin yetersizliği vb.) alınmamasının yattığını bildirmektedir.

Kuduzun önlenmesi için;

Tek bir merkezden Veteriner Hekimlerin kontrolünde 3 aydan büyük tüm hayvanların aşılanması,
Yıl boyunca bilgilendirme çalışmalarının yapılması,
Basın ve Yayın organlarında konu ile ilgili “Kamu Spotu” yayınlanması,
Aşı kampanyaları düzenlenmesi,
Okullarda, Veteriner Hekimler ’in katılımı ile bilgilendirme çalışmaları yapılması,
Aşılama ile tamamen önlenebilen bu hastalık için bir farkındalık yaratmak adına mutlak gerekliliktir.

Unutmayın, halk sağlığını tehdit eden öldürücü kuduz hastalığı tüm hayvanların aşılanması ile önlenebilmektedir.

Kuduzdan en çok etkilenen çocukların bilgilendirilmesi ve ısırılmalarının önlenmesi için İVHO olarak hazırladığımız boyama kitabı büyük ilgi görmektedir. Bu yılda kitapçığımızın dağıtımı yapılacaktır. Dileyen meslek örgütleri ile sivil toplum örgütleri ve belediyelere basım için izin verilmektedir. Saygılarımızla.

DİĞER HABERLER
Türkiye'nin ilk 'gıda teknokenti' açıldı

İVHO Yönetim Kurulu


28 Eylül 2021. 14:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x