“İz Hayvancılık Tarım” Halka Açılıyor


genel009

 

 

 

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde sahip olduğu 20.000 metrekaresi kapalı olmak üzere 178.000 metrekarelik alanda tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerini sürdüren İz Hayvancılık Tarım ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. sermayesinin yüzde 44,95’ini halka arz ediyor. Şirket halka arzdan elde edeceği gelir ile tarım yatırımına ve perakende süt satışına başlamayı hedefliyor

 

 

İz Hayvancılık Tarım ve Gıda San. Tic. A.Ş. sermayesinin yüzde 44,95’ini halka arz ediyor. Şirket sermayesini 3.661.000 TL’den 2.989.000 TL artışla 6.650.000 TL’ye yükseltecek olup, artırılan paylar mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak halka arz edilecek. Tamamı sermaye artırımı şeklinde yapılacak halka arzda halka arz fiyatı 2,73 TL olarak belirlendi. Halka arz geliri ile sağlanacak kaynak temel olarak İz Tarım’ın faaliyet çeşitliliği sağlayacak tarım alanında gerçekleştirmeyi planladığı yatırım ile perakende süt satışında kullanılacak.
Halka arz, A1 Capital Menkul Değerler A.Ş. tarafından Talep Toplamaksızın Sabit Fiyatla Borsa’da Satış Yöntemi ile Borsa Birincil Piyasa’da 6 – 7 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

 

‘Halka Arz Geliri Yeni Yatırımlara’

 

 

IzTarim_HalkaArz_22010 yılının Ekim ayında tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulan ve Ekim 2011 itibariyle ABD’den ithal ettiği gebe düvelerle faaliyetine başlayan İz Tarım, toplam 20.000 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 178.000 metrekarelik alan üzerinde Lüleburgaz’da Avrupa standartlarında tesise sahip. Türk çiftçisine örnek olmak, tarım sektörüne katkı sağlamak ve insan sağlığından ödün vermeden üretmek ve ürettirmek misyonuyla yola çıkan İz Tarım halka arz basın toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Araç, faaliyet gösterdikleri iki yılda tarım sektöründe hızla ivme kazanan bir konum elde ettiklerini belirtti. “Sektörde genç bir oyuncu olsak da parlayan bir yıldız olan İz Tarım’ı halka arz ediyor olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Halka arzdan elde edilecek kaynak ile mevcut süt üretim işimizde karlılığı artıracak perakende süt satışı ile şirketin faaliyet alanlarının çeşitlendirilerek yatırım riskinin azaltılması ve şirketin sürdürülebilir büyümesinin sağlanması açısından, son yıllarda meyve üretiminde yapılan teşvikler ve verimlilik çalışmaları neticesinde yatırım yapılabilir fırsatların olduğu bir sektör olarak düşünülen meyve veren bahçelere ve fidan satışı yapılacak fidanlıklara yatırım yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca ana faaliyet alanımız olan, 40’ıncı yılını kutladığımız Özcan Gümüş ile 44 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yıllık ciromuzun 28 milyon dolar olduğu şirketimizi de önümüzdeki yıl halka arz etmeyi planlıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Osmanlı hanedan reisi Osmanoğlu vefat etti

 

 

İz Tarım’ın faaliyete geçtiği Ekim 2011’den itibaren 498 olan hayvan sayısını 1.042’ye, hayvan başına günlük 30 litre çiğ süt üretimi ile Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimlilik sağlayarak büyük bir başarı yakaladıklarının ve henüz gelişme aşamasında olan hayvan sürüsündeki sağmal inek sayısının artmasıyla asıl büyümeyi 2014 ve 2015 yıllarında yakalayacaklarının altını çizen Araç, “Hayvancılık sektöründe mümkün olan en gelişmiş teknolojik sistemleri tesise adapte ederek yüksek verimlilikte düşük maliyetli çiğ süt üretiyoruz, Türkiye’nin ihtiyacı olan, genetik açıdan verimliliği yüksek büyükbaş hayvan ırkının yetişmesine ve ülke geneline yayılmasına katkı sağlıyoruz” dedi ve İz Tarım’ın halka arzıyla yeni hissedarlarına ve yatırımcılarına değer yaratacağına inandıklarını belirtti.

 

 

 

‘2014 yılında Borsa’ya yenilikçi ve karlı şirketler getirmeye devam edeceğiz’

 

 

 

genel006Halka arz sürecinde İz Tarım’ın piyasa danışmanlığını yapan A1 Capital Menkul Değerler A.Ş Genel Müdürü Bülent Kırımlı toplantıda, “2014 yılında sektöründe bilinen, yenilikçi ve karlı şirketleri Borsa İstanbul’a getirmeye devam edeceklerini, alternatif yatırım imkânı sunan şirketleri Borsa’ya getirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, Şirket seçiminde seçici olduğumuz bu süreçte şirketlerin halka arzını kaliteli butik bir hizmet anlayışı çerçevesinde hızlı bir şekilde tamamlayıp, halka açıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
V. Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu Sonuç Raporu

 

 

 

A1 Capital Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Hüseyin Güler ise verimliliği ve gelişme potansiyeli yüksek olan İz Tarım’ın 6 – 7 Kasım’da Borsa’da Satış yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzının tamamen sermaye artırımı yoluyla yapılacağını ve halka açıklık oranının yüzde 44,95 olacağını, halka arz fiyatını 2,73 TL olarak belirlediklerini ve halka arz büyüklüğünün 8,2 milyon TL’ye denk geldiğini belirterek, “Şirketin değeri halka arz öncesi 10 milyon TL iken, halka arz sonrası 18 milyon TL piyasa değerine ulaşacak. GİP’te yapılan halka arzlara genellikle bireysel yatırımcılar katılım göstermekte ve yatırımcı sayıları da 200 – 300 bandını aşmamaktadır. Biz, İz Tarım’ın halka arzında yatırımcı sayısını 500’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

6-7 Kasım 2013 tarihlerinde halka arzı yapılacak İz Tarım yeterli talep geldiği takdirde, süreci ilk gün içerisinde sonlandırmayı planlıyor.

 

 

 

İz Tarım Hakkında:

 

 

Kapalı alandan oluşan çiftlik ve süt üretim tesisi yatırımı hayvan barınakları, sağımhane, doğumhane, yem depoları, gübre yönetim sistemleri, depolama alanları, slaj depoları ve çalışanlar için lojmandan oluşmaktadır.

Şirket’in 720 sağmal inek ve 1.000 büyükbaş kapasitesine sahip besleme ahırları ile birlikte doğumhane ve genç ahırları bulunmaktadır.

DİĞER HABERLER
Mozart Dinleyen İneklerinin Verimi Arttı

Şirket’in başlıca faaliyet konusu; sahip olduğu ari ırk sağmal büyükbaş çiftlik hayvanlarından süt üretimi yapmak ve doğan erkek buzağıları belli bir olgunluğa gelene kadar beslemek ve bu büyükbaş hayvanların ticaretini yapmaktır.

İz Tarım’ın satış gelirleri; Çiğ Süt Satış, Canlı Hayvan Satış, Süt ve Canlı Hayvan, Tarım Ürünleri Satış, Gübre Satış geliri oluşturuyor. Şirket ana satış gelirini süt satışından elde etmektedir.

Şirket, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan çiğ süt destekleme geliri elde etmektedir. Şirket ayrıca sürü büyümesine paralel olarak anaç ve buzağı destekleme primi de almaktadır.

 

 

Halka Arz Özet Bilgileri

 

İhraççı Şirket

İz Hayvancılık Tarım ve Gıda San. Tic. A.Ş.

Yetkili Kuruluş / Piyasa Danışmanı

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

BİST Kodu

IZTAR

Kayıtlı Sermaye Tavanı

25.000.000 TL

Halka Arz Öncesi Sermaye

3.661.000 TL

Halka Arz Sonrası Sermaye

6.650.000 TL (%25’lik kısmı dahil edilmemiştir)

Halka Arz Edilecek İhraç Miktarı

2.989.000 TL

Halka Arz Büyüklüğü

8.159.970 TL

Satışa Hazır Hale Getirilecek Paylar

747.250 TL (Halka arz edilecek payların %25’i)

Bir Payın Satış Fiyatı

2,73 TL

Halka Arz Oranı

44,95% (%25’lik kısım dahil edilmemiştir)

Satış Yöntemi

Sabit Fiyatla Talep Toplamaksızın Borsa’da Satış Yöntemi

İşlem Göreceği Pazar

BİAŞ Gelişen İşletmeler Piyasası

Halka Arz Tarihi

6 – 7 Kasım 2013

Satış Süresi

2 İş Günü

Halka Arz Taahhütleri

Şirket ortakları 1 yıl boyunca pay satmayacaklardır

 

Şirket 1 yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapmayacaktır

 

 

 


4 Kasım 2013. 12:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x