İzmir EXPO’da Biraz Daha Önlerde

29 Mart 2013. 14:46

İZMİR’İN EXPO’DA RAKİBİ YOK

 

BAKANLAR KURULU 5’ER ÜLKEDE EXPO KULİSİ YAPACAK

 

2EXPO Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, Türkiye’nin ve İzmir’in tarihi, kültürel ve ekonomik avantajlarından dolayı İzmir’in EXPO 2020 yarışında diğer ülkelerden biraz daha önde olduğunu söyledi. Kıraç, EXPO’ya Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin büyük önem ve destek verdiğini, önümüzdeki süreçte tüm Bakanlar Kurulu üyelerinin 5’er ülkede EXPO kulisi yapacaklarını anlattı.

 

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi, Sağlık Muhabirleri Derneği İzmir Temsilciliği üyesi basın mensupları ile İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenen “Sohbet Toplantısı”nda bir araya gelen EXPO Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, EXPO’nun bir ülke yarışı olduğunu belirterek, İzmir EXPO’su olarak bu takımın oyunculuğunu yaptıklarını vurguladı.

 

22 Kasım’da 163 BİE delegesinin hangi şehri seçeceğinin ortaya çıkacağını anlatan Kıraç, “Burada en büyük avantajımız Türkiye’nin dünya ekonomisinde giderek yükselen yıldızının ve Türk pasaportunun dünya ülkelerinde giderek daha çok itibar görmesidir. Ülke olarak özellikle Balkanlarda, Kafkaslarda, Afrika’da, Uzak Doğu’da giderek tanınan ve arzu edilen bir ülke olmamızdan dolayı bizim diğer ülkelerden biraz daha öndeyiz. 2011 yılı göstergelerinde dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesiyiz. İzmir olarak da Brooking Enstitüsünün yaptığı araştırmada dünyanın en hızlı büyüyen 4. metropol şehriyiz” dedi.

 

Diğer aday ülkelerin bazı vaatlerde bulunduğunu anlatan Kıraç, “Netice olarak bakıldığında üye ülkelerin karşılıklı ekonomik işbirliğini kiminle yapabiliriz, gidildiği takdirde o bölgede ekonomik ve kültürel anlamda nereleri görebiliriz diye baktıklarında İzmir ön plana çıkıyor” diye konuştu.

 

 

“50 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM”

 

İzmir’in Dubai ile kıyaslanmasına da dikkat çeken Kıraç, İzmir olarak kendilerini şanslı gördüklerini ifade etti. Kıraç, “36 ayrı uygarlığa ev sahipliği yapmış 8 bin 500 yıllık bir şehir ile nasıl Dubai’yi mukayese ediyorsunuz? Biz kendimizi şanslı görüyoruz. İzmir halkı böyle evrensel bir buluşmaya iyi bir ev sahipliği yapar. Hükümet arkamızda. Lobiciliği de son noktaya kadar artıracağız. EXPO 2020’ye ev sahipliği yaptığımızda 40-50 milyar dolarlık sermayenin yeni yatırımlara başlayacağını düşünüyoruz. Kişisel tatminlerin ötesinde EXPO dünyanın en büyük insanlık buluşmasıysa, bütün bu kriterleri alt alta koyduğumuz zaman İzmir’in EXPO’da rakibinin olmayacağını düşünüyorum” dedi.

 

“‘İNCİRALTI PLANLARI İPTAL EDİLDİ’ DEMEK İNSAFSIZLIKTIR”

 

Son günlerde EXPO 2020’nin yapılacağı alan ile ilgili basında olumsuz haberlerin çıktığına da değinen Kıraç, şöyle devam etti:

“BİE bu haberi görmüş. Bu yapılan iş planlama çalışması. Hiçbir plana kalemle cetvelle çizilerek uzlaştığı görülmemiştir. Şehri ilgilendiren bir plan yapılırken eleştiriler itirazlar gelebilir. Bunlar çok doğaldır. Netice itibari ile bu kişilerin ortak buluşacağı bir ortam oluşacaktır. Biz burada tüm aktörlerin görüşlerini aldık. Biz İzmir’in en iyi şekilde bu işi gerçekleştirmesi ve uzun zamandır atıl duran 3 tane tavuk kümesi veya bir iki sera ile o güzel coğrafyayı öyle tutmanın kimseye faydası yok. Dünyanın en büyük ve güzel yeşil parkını İzmir’e kazandırmak istiyoruz. 276 hektarlık İzmir EXPO alanı EXPO sonrası Avrupa’nın en büyük dünyanın şehir içinde en büyük ilk 3 yeşil parkı olarak şimdiden kazandırmış durumdayız zaten.”

 

‘Yürütmeyi durdurmak farklı bir şey, iptal başka bir şey’ diyen Kıraç, bu alan iptal edildi diyerek bunu da elden BIE’ye göndermenin hoş olmadığını söyledi. Doğru eleştiriye her zaman açık olduklarını dile getiren Kıraç, görüşlerinin alınmadan alanın iptal edilmesinin açıklanmasını ise ‘insafsızlık’ olarak yorumladı.

 

4. SUNUMDA BAĞIŞ VE HADİD OLACAK

 

1EXPO’nun tanıtım faaliyetlerinde daha çok yer alması için konsept çalışması hazırladıklarını anlatan Kıraç, basının bu noktada halkın bilinçlenmesinde daha etkin rol almasını istedi. EXPO deyince Türkiye’de akla İzmir’in geldiğini vurgulayan Kıraç, “İzmir bu EXPO ile ilgili çalışmaları 30 senedir kendi içinde tartışıyor. Dolayısıyla Türkiye’deki bu bilinç seviyesi en yüksek şehirdir. Eylül ayında bir sempozyumumuz var. Haziran ayında Paris’te 4. sunum için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer 3 sunumda bir bakanımız bizimle birlikteydi. 4. sunum için ise Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ı davet edeceğiz. Çünkü biz 2015 EXPO’sunda en çok oyu Avrupa’dan almıştık. O bölgeye biraz daha ağırlıklı gitme adına bu sunuma bakanımızı davet edeceğiz. 4. sunumda alan konusunu işleyeceğiz. Ünlü mimar Zaha Hadid’i bu sefer 4. sunuma davet edeceğiz. Hem konuşma yapacak hem de görselleri sunacak. Farkındalık yaratacağımız düşünüyoruz. Yerel aktörlerden birini henüz seçmedik. Ama bunun için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bu konuda herkesin düşüncesine açığız. Böyle bir öneri gelirse mutlu oluruz” dedi.

 

“EYLÜL’DE TÜM BİE ÜYELERİ İZMİR’DE OLACAK”

 

Eylül ayı’nda 163 BIE üyesinin iştiraki ile İzmir’de sempozyum yapacaklarını hatırlatan Kıraç, “Buna iyi hazırlanmamız lazım. Gelen delegeleri esnafımız ile vatandaşlarımız ile bu heyete İzmir’in projeye ne kadar sahiplendiğini göstermemiz gerekiyor. Bunu halkımıza duyurmakta fayda var. Eylül ayındaki sempozyuma hükümettin de ilgi duyacağını tahmin ediyorum. Sayın Başbakanı bu sempozyuma davet edeceğiz” diye konuştu.

 

“AFRİKA, UZAK DOĞU, ÇİN VE TÜRK CUMHURİYETLERİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ”

 

Geçtiğimiz aylarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın öncülüğünde mini bir kabine toplantısı yaptıklarını aktaran Kıraç, bu toplantıda bakanların karma ekonomik eş başkanı olduğu ülkeler nezdinde İzmir ile ilgili bir lobicilik presini görüştüklerini, Bakanlar Kurulu’nun her bir üyesinin 5’er ülkede EXPO Lobisi yapacağını söyledi.

 

Yerel lobicilik faaliyetlerinde şehrin önde gelen işadamı, sanayici, işkadını, ihracatçılarından 25 kişilik bir ekip oluşturduklarını da anlatan Kıraç, şöyle devam etti:

 

“Dünyayı 5 bölgeye ayırmak suretiyle bu arkadaşlara paylaştırdık. Şu ana kadar 45 ülke ziyareti gerçekleşti. Mayıs ayı sonuna kadar hedeflediğimiz ülkelere gitme planını yapmış durumdayız. Burada delegeler önemli. Şu ana kadar 123 delege ile birebir görüşme gerçekleştirildi. Bu delegelerin bir çoğu Paris ve Brüksel’de yaşıyor. Bundan sonraki süreçte de çalışmamızı sürdüreceğiz. Lobiciliğin diğer önemli ayağı da başkanlık düzeyinde. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın yurt dışı gezilerinde İzmir EXPO’su gündem maddesi halinde dile getiriliyor.  Ağırlıklı olarak Afrika üzerinde duruyoruz. Afrika zirvesine Başbakan ve dolayısıyla bizde katılacağız. Uzak Doğu, Çin, Türk dünyasına ağırlık vereceğiz. Latin bölgesinde de ada ülkelerinde çok sayıda üye ülke var. Oralara da üst seviyede ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.”

 

Fotolu: EXPO Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi ve Sağlık Muhabirleri Derneği İzmir Temsilciliği üyesi gazetecilerle “Sohbet Toplantısı”nda bir araya geldi.

 


Diğer Haberler:
Milli atlet altın madalya kazandı
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x