İzmir Gıda İl Müdürü Ahmet Güldal,”Mera ıslah projelerinde kaynak sıkıntımız yok!”


DSC_5207

 

Bergama’da bin 603 dekarlık alan ‘Mera Özel Ödeneği’nden 418 bin lira harcanarak mera ıslah projesi kapsamına alındı. Bölgede Mayıs ayı sonu itibari ile mera alanlarında hayvan otlatmak mümkün değilken Kadıköy ve Zagnos köylerinde uygulanan proje sayesinde sıcak yaz aylarında da hayvan otlatılabilecek. Ayrıca İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, mera ıslahına yönelik yürütülecek projelerde kaynak sıkıntısı olmadığını söyledi.

 

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ kapsamında Bergama’ya bağlı Kadıköy köyü sınırları içinde 879 dekar, Zagnos köyü sınırları içinde 724 dekar alan olmak üzere toplam bin 603 dekar alanda ıslah çalışmaları yapıldı.

 

Her iki köydeki mera alanında ıslah yapılmadan önce Mayıs ayı sonu itibariyle hayvan otlatmak mümkün değilken, sulama ve gübreleme çalışmaları ile sıcak yaz aylarında da hayvan otlatılabilecek. Çiftçi katkısı ve köy muhtarlıklarının katkısı hariç olmak üzere ‘Mera Özel Ödeneği’nden 418 bin lira harcanarak yapılan ıslah çalışması ile aynı zamanda kaba yem ihtiyacı da karşılanacak.

 

Bergama’ya ‘Mera Yönetim Birliği’ kurulacak

 

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, mera ıslahı yapılan arazileri görmek için Bergama’daydı. Beraberindeki heyetle meraları gezen Güldal, Bergama’daki arazilerde yapılan ıslah çalışmalarının İzmir’in diğer ilçelerine de örnek olmasını diledi.

 

Kadıköy ve Zagnos köyündeki mera arazilerinin ıslahının 2 yıl sürdüğünü anlatan Güldal, “Türkiye’de hayvancılığın temelini meralar oluşturuyor. Mera varlığı hayvancılıkta verim için olmazsa olmazlardan. Bu nedenle meralarımızı korumak ve ıslah etmek zorundayız. Hem bu sayede hayvanlar meralardan daha fazla istifade edecek hem de kaba yem ihtiyacımız karşılanmış olacak” dedi.

 

Islahı yapılan arazilerin yönetimi ve kontrolü için köy halkının katılımıyla ‘Mera Yönetim Birliği’ kurulacağını ifade eden Güldal, bu birliğin ıslah edilen meraların korunması için gerekli çalışmaları yürüteceğini kaydetti. Ayrıca Güldal, özellikle İzmir ve çevresinde mera ıslahına yönelik yürütülecek projelerde kaynak sıkıntısı olmadığını ve İl Müdürlüğü tarafından mera ıslahı projelerinin Bakanlık tarafından kabul gördüğünü hatırlattı.

 


Yazan - 26 Haziran 2013. Kategori MANŞET, YEM & KATKI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x