İzmir kaçak avcılıkla mücadelede kararlı…


1 Eylül tarihinden itibaren GIRGIR, 15 Eylül tarihinden itibaren de TROL ile su ürünleri avcılığının yasal olarak başlamasıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTBH) İzmir İl Müdürlüğü kontrollerini arttırdı.

 

Ticari Su Ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ çerçevesinde denetlemelerini sürdüren GTHB İzmir İl Müdürlüğü, denetim etkinliğinin daha da arttırılması amacıyla İzmir Buca Balık Halinde 5 mühendis ve 1 teknikerden oluşan kadrosuyla “Su Ürünleri Denetim Birimi” oluşturdu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesinin hal bünyesinde büro tahsis ettiği birim, 24 saat görev başında.

 

Konuyla ilgili konuşan GTHB İzmir İl MüdürüAhmet GÜLDAL, bu birimin oluşturulduğu 1 Eylül tarihinden itibaren bu güne kadar kaçak olarak avlanmış 284 kasa3285 kgçeşitli su ürününe el konulduğunu söyledi. El konulan ürünlerin çoğunluğunun boy yasaklarından kaynaklandığını belirten GÜLDAL, “Kontrollerin sıklaşmasıyla kaçak avlanmaların önüne geçildi. Boy, tür ve zaman yasaklarına uyulmaması sürdürülebilir balıkçılığı imkansız hale getirir. Müdürlüğümüz bu kontrollerde özverili personeliyle tüm imkanlarını kullanarak çalışıyor” diye konuştu. Ayrıca balık satın alırken hassas davranılması gerektiğini ifade eden GÜLDAL, tüketicilerin uygun boylarda olmayan balıkları satın almamasının çok önemli olduğunu vurguladı. Böyle ürünleri satanların da mutlaka GTHB İl Müdürlüklerine ihbar edilmesi gerektiğini söyledi.

 

GTHB İl Müdürlüğü ekiplerince balık hallerinde, mezatlarda, perakende satış noktalarında, pazarlarda ve denizlerde kontroller yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

 


Yazan - 24 Eylül 2012. Kategori HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x