İzmir Tarımına Dev Destek


kkydpnisan2015 (2)

 

 

Vali Toprak, “İzmir’in kırsal alandaki tarımsal gücüne güç katacak bir hamle”

İzmir Valiliği (BHİ) Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırımlar 9. Etap başvurusu değerlendirme sonuçları açıklandı. İzmir’den yapılan 144 adet proje başvurusu bakanlık tarafından uygun görülerek hibe almaya hak kazandı. Kırsal alanda fark yaratan ve tarım sektöründe yoğun talep gören program doğrultusunda İlimizin desteklenen proje sayısı rekor düzeye ulaştı.

Kırsal alanda yapılan yatırımlara % 50 hibe desteği verilen “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, “Ulusal Tarım Stratejisi Kırsal Kalkınma Planı” çerçevesinde; kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi gibi hedeflerle 2006 yılında uygulamaya konulmuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulan projelerin tamamının destekleme kapsamına alınmasını çok büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirten Vali Toprak, “İzmir’in kırsal alandaki tarımsal gücüne güç katacak bir hamle” olduğuna dikkat çekti.

Vali Toprak, İzmirli yatırımcıların gerek proje sayısı bakımından gerekse yatırım tutarları açısından; İlimiz ekonomisine ivme kazandıracak projelerini şubat ayı içerisinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze sunarak süreci başlatmış olduklarını ve programın başladığı 2006 yılından itibaren ilk 8 etap da 161 proje için 82.506.131 TL yatırıma 37.771.443 TL hibe verildiği, 9. Etap olan bu etapta da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın İzmir ilini de önemli bir destek programına almasıyla birlikte sadece 9. Etaptaki hibe desteği almaya hak kazanan proje sayısı 144 ve İzmir tarımına yapılacak yatırım miktarı 186.661.080 TL ve Bakanlık tarafından yapılacak olan hibe desteği de ilk 8 etapta verilen hibe desteğini geçerek 3 katına yakın bir rakam olan 88.771.241 TL yükselmiş olacaktır. Bu da çok önemli bir değişim ve dönüşümdür değerlendirmesinde bulundu.

Hibe desteği almaya hak kazanan projelerin yatırım konularına göre dağılımı hakkında da rakamsal bilgiler veren Vali Toprak, “Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırım 41 adet, alternatif enerji kullanan sera 2 adet, yenilenebilir enerji tesisi 11 adet, hayvansal ürünlerin işlenmesi 23 adet, bitkisel ürünlerin işlenmesi 50 adet, çelik silo 4 adet, soğuk hava deposu yatırımları 6 adet ve hayvansal orijinli gübre işlenmesi de 7 adet olarak gerçekleşmiş” olduğunu söyledi.
Vali Toprak ayrıca, bu süreçte emek harcayan başta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ve teknik ekibi olmak üzere katkı sağlayan herkese yapmış oldukları katkıdan dolayı İzmir tarımına verilecek hibe desteği için teşekkür ediyor ve öncelikle de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza da IPART projeleri örneği sistemin İzmir’de uygulamaya geçmiş olmasından dolayı hükümetimize, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza ve tüm katkı sağlayanlara da bu güzel gelişmeden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yatırımcıların Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2014/43 nolu Uygulama Tebliği ve Rehberinde belirtilen evrakları hazırlayarak5 Haziran 2015 tarihine kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile HİBE SÖZLEŞMESİ İMZALAMALARI gerekmektedir.


Yazan - 23 Nisan 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x