İzmir Tarımının Yöneticileri Bu Kez Ödemiş’te Toplandı…


 GTHB İl Müdürlüğü, İlçe Müdürlükleriyle birlikte her 3 ayda bir düzenlediği Bilgi Alışveriş(BAV) Toplantısını bu kez Ödemiş ev sahipliğinde Bademli Beldesinde gerçekleştirdi.

 

GTHB İzmir İl Müdürü, Müdür yardımcısı, 7 Şube Müdürü ve 21 İlçe Müdürünün katıldığı toplantıda ilçelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri ile birlikte karşılıklı tecrübeler değerlendirildi.

 

İzmir’de 2011 yılında tarıma 162.000.000TL destek verildi.

 

Toplantının başında konuşan GTHB İl Müdürü Ahmet GÜLDAL, Bakanlığın gündeminde olan konuların takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak “Kamuoyundaki tartışmaları ve soru işaretlerini gidermek maksadıyla İlçe Müdürü ve şube müdürlerinin Bakanlığımızı temsil etmesi ve doğru mesajları vermesi gerekmektedir. Bakanlığımızın ve Müdürlüğümüzün projelerinin, çalışmalarının halkımıza ve kamuoyuna doğru aktarılması gerekiyor. İzmir’de 2011 yılında geri ödemesiz 162.000.000TL destek uygulandı. Böyle destek veren başka bir kuruluş, böyle destek alan bir sektör yok” diye konuştu.

 

Mavi bayraklar artacak.

 

İzmir’de yürütülen önemli projelerden olan EKÜY’den bahseden GÜLDAL, bu projeye gereken önemin verilmesi ve tanıtımının iyi yapılması gerektiğini söyledi. Bu sene projenin uygulanması aşamasında farklı yöntemler denenerek projeye dahil olan üretici sayısının ve mavi bayraklı bahçelerin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

 

İzmir’de hastalıksız hayvancılık.

 

İzmir’de önümüzdeki dönemde komşu illerle birlikte hastalıktan ari hayvancılığın hedeflendiğini, bu konuda önemli çalışmaların yürütüldüğünü, sektörle işbirliği yaptıklarını ifade eden GÜLDAL, gerektiğinde Veterinerler Hekimler Odası, Damızlık Sığır Birlikleri ve Küçükbaş Hayvan Birlikleri ile ortak çalışmalar yapıldığını söyledi.

 

Bu sene kurbanlık hayvan ithal edilmeyecek.

 

Bu sene kurbanlık hayvan ithal edilmeyeceğinin Bakanlığımızca deklare edildiğini hatırlatan GÜLDAL, ülkemizde bu potansiyel vardır ve bu potansiyel değerlendirilecektir dedi.

 

Saman ithalatı konusunun çok abartıldığını belirten GÜLDAL, ülkemizin doğu bölgelerinde ve Orta Anadolu’da kuraklıktan dolayı özellikle samanda sıkıntı yaşandığından bahsederek, İzmir olarak yem sıkıntısı yaşamadığımız gibi, kaba yem fazlası veriyoruz, dışarıya yem satan, silajlık mısır üretiminde lider illerden biriyiz diye konuştu.

 

 

 Süt üreticisinin yanındayız.

 

Süt fiyatlarıyla ilgili yeni bir döneme girildiğini, süt fiyatlarında İzmir’de bir düşüş yaşandığında Bakanlıkla irtibata geçilip İzmir’in süt kotasının artırılarak üreticinin korunabildiğini anlatan GÜLDAL, üreticilerin bu konudan haberdar edilerek güvenle üretime devam etmeleri gerektiğini söylerken “Üretici onların yanında olduğumuzu bilsin, bunu onlara sık sık hatırlatın” diye konuştu.

 

İzmir’de enformasyonla ilgili yoğun çalışılacak bir döneme girileceğinden bahseden GÜLDAL, bazı özel kanallarda tarımla ilgili programlara katılım gösterileceğini, bu çalışmaların tarımsal yayım ve eğitimde faydalı olacağını düşündüğünü söyledi.

 

Gıda denetimlerini son derece önemsediğini ifade eden GÜLDAL, bütün ilçelerin gıda kontrol performansını sürekli analiz ediyoruz. Yıl sonunda bütün ilçelerin verilen hedefleri gerçekleştireceğinden şüphe duymadığını söyledi ve İzmir gibi yüksek nüfusu olan bir ilde halk sağlığına uygun olmayan durumlarda taviz verilmemesi gerektiğini hatırlattı.

 

Okul kantinleri çok önemli.

 

Okul kantinlerinin kontrolünün de Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüklerinin görevi olduğunu söyleyen GÜLDAL, öğrencilerin sağlıklı beslenmesinde önemli noktalar olan kantinlerin hijyenik koşullarda ve sağlıklı ürünler satmasının sağlanmasını, bu konuda Milli Eğitim Müdürlükleriyle koordineli hareket edilmesini istedi.

 

 

GÜLDAL’ın konuşmasının ardından başlayan toplantıda tüm idareciler söz alarak kendi çalışma alanları ilgili değerlendirmelerde bulundu ve tecrübelerini paylaştı. Çalışma konularıyla ilgili kapsam ve performans değerlendirmelerinin de yapıldığı toplantı saat 13:30 da sona erdi.

Toplantının ardından GTHB İl Müdürü ve İlçe Müdürleri Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Bayındır İlçesinde Kardelen Çiçekçilik’i ziyaret ederek bilgi aldı.


Yazan - 5 Ekim 2012. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x