İzmir Tire’de Veteriner Fakültesi kurulacak


Tire Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Ege Üniversitesi le bir süredir yapılan görüşmeler sonucunda son görüşmede karara bağlandı ve Tire’de 5 yıllık bir veteriner fakültesi kurulması konusunda antlaşma sağlandı.

Tire Belediyesi İlan Bürosu’nun yayınladığı mesaja göre Tire’de Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu’nun ardından şimdi de 5 yıllık bir veteriner fakültesi kurulmasına karar verildiği duyuruldu.


DİĞER HABERLER
Helal Kavramı
23 Şubat 2011. 09:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

18 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
halide öztürk
halide öztürk
12 yıl önce

Sayın Adnan Serpen, İşletme fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve veteriner hekim olabilmek için bu sene ÖSS’ye hazırlanıyorum. Maddi olarak zorlanacağım halde hem çalışıp hem okumayı düşünüyorum. Ailem İzmir’de yaşıyor ve benim, İzmir dışında bir yerde veterinerlik okuyacak durumum yok. Farzımisal İstanbul… Akşamları çalışsam dahi İstanbul gibi bir yerde okuyabilmem sizce mümkün mü? En iyi ihtimalle asgari ücret kazanabileceğim, kazandığımı yol parasına harcayacağım. Diyelim ki anadoluda, küçük bir şehirde bir fakülteye yerleştim… Part time çalışabilecek bir iş bulabilecek miyim? İkinci öğretim veterinerlik bölümü oku derseniz, sadece Van’da bu mümkün ve bölüm açıldığı günden beri hiç akşam ders yapılmamış. Şehrin güvenlik zaruriyetinden… Read more »

Adnan SERPEN
Adnan SERPEN
12 yıl önce

Değerli Kardeşim, Düşünceleriniz ve önerilerinizin çok ütopik olduğunu düşünüyorum. Bununda genç olmanızdan ve bu konuda yeteri kadar araştırma yapmamanızdan kaynaklandığı anlaşılmaktadır.Otuzbir yıllık meslek hayatım var, 1986 yılı Aralık ayında İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulunda göreve geldiğimde İzmir’de Ege veya Dokuz Eylül Üniversitelerinden birine bağlı bir Veteriner Fakültesi açılması için talepler doğrultusunda girişimlerde bulunmamıza rağmen Ege Üniversitesinin bünyesinde bulunana bir fakültenin öğretim üyeleri tarafından karşılanmış ve engellenmiştir. İzmir’in merkezinde İzmir’in Veteriner Fakültesine ihtiyacı olmasına, bu konuda İzmir’in çok ileri gelen ailelerinin bu konuda talepleri olmasına rağmen maalesef bu engelleme aşılamadığı için İzmir’e böyle bir fakülteyi kazandırmadık,bu engelleme halen sürmektedir. Bu… Read more »

halide öztürk
halide öztürk
12 yıl önce
Reply to  Adnan SERPEN

Sayın Adnan Serpen, Eğitimde fırsat eşitliği istemenin hiçbir yanını ütopik bulmuyorum. Yaşımın genç olması beni hayal kurmaya itiyor olabilir; ancak eğer yaşlı olmam dünyaya kendi küçük penceremden bakıp doğru ve yanlışları değişmez siyah beyazlar olarak görmemi sağlayacaksa, ben hep genç kalacağım. Yaşı benden büyük birisi olarak sizden; olayları başkalarının açısından da değerlendirip bana örnek olmanızı dilerdim. ‘Kafanızı kuma gömmeyin’ derken de bunu kastettim ki bunun çok kullanılan bir tabir olduğunu bilmenizde fayda var. Maksadım devekuşuna gönderme yapmaktı; şahsınıza hakaret ettiğimi düşünmüyorum. Öğrencisi bulunduğum Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’ni çok iyi temsil ettiğimi düşünüyor ve kendimle gurur duyuyorum. İşletme fakültesi… Read more »

Adnan SERPEN
Adnan SERPEN
12 yıl önce

Değerli Kardeşim, Açıklamalarınızı yetersiz,bilimsellikten ve dünya gerçeklerinden uzak,çarpıtılmış,kamuoyunu kendi ütopik düşünceleriniz doğrultusunda etkilemeğe ve yanlışlarınıza ortak etmeğe yönelik bir çaba olarak görüyorum.Hele hele eğitimde fırsat eşitliği kelimesinin arkasına sığınarak gerçekleri duygu sömürüsüne dönüştürmeniz diğer üzücü bir durum.Eğitimde devlet herkese fırsat eşitliği sağlıyor, devlet sizin üniversiteye girmemeniz için elinizi kolunuzu mu bağlıyor ?,çalışın kazanın,istediğiniz üniversiteye girin,ailenizin parası yetmiyorsa devletin kuruluşları öğrencilere kredi veriyor,özel kuruluşlar burs veriyor.Yani sizin ailenizin İzmir dışında sizi okutacak maddi gücü yok diye devlet sizin ailenizin durumunu dikkata alarak fakültemi açacak ?,dünyanın neresinde böyle bir anlayış var ?,o zaman oldu olacak her maddi durumu bozuk olan ailenin çocukları… Read more »

özge sağlanmak
özge sağlanmak
13 yıl önce

öncelikle şunu söylemek isterim kendimi bildim bileli veteriner olmak istiyorum ve halada bu isteğim devam ediyor vazgeçeceğimide hiç zannetmiyorum 7 yaşıma kadar izmirde yaşadım ve ege üniversitesi benim en büyük hayalim şuan 14 yaşındayım bundan 2 ay önce ege üniversitesi veterinerlik fakültesini arıyordum yalnız ege üniversitesinde vetrinerlik olmadığını öğrendiğimde büyük hayal kırıklığına uğradım fakat bugün bu haberi okuduğumda ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz ama kafama şu soru takılmadı desem yalan olur izmir gibi büyük bir şehirde nasıl ourda veterinerlik fakültesi olmaz eğer bu fakülte açılırsa çok iyi olur lütfen ama lütfen elinizden geleni yapın ve bu fakülteyi açın saygılarımla…

ayaz
ayaz
13 yıl önce

istanbul ankara izmir türkiyenin en büyük 3 ilçesi….. istanbul ankara da veterinerlik fakülteleri var ama nie izmirde yok,, gerçekten izmirede bi veterinerlik fakültesi kazandırılması gerek ve şart…!!!!!!!!!!!

ceren
ceren
13 yıl önce

vallahi adnan bey bi hekim olarak sizin bu konuya böyle gereksiz ve bencilce yaklaşmanıza çok şaşırdım. her iyi olayı sonucunu siyaset oyunu olarak adlandırmak bi hekime yakışmaz. izmire bi veterinerlik fakültesi şart ve tire bu konu için gayet yeterli düzeyde lütfen bu gibi olaylara biraz daha pozitif yaklaşın ve destek olun….

vet.hekim
vet.hekim
13 yıl önce

öncelikle şunu belirteyim..hayvancılığın geliştiği bölgelerde veteriner fakültesi kurulsa daha iyi olur fikri tamamen yanlış..kurulan fakültelerden anlıyoruz bu durumu…biz parazitoloji dersinde imkansızlıklar yüzünden deney kutusu bulamadığımızdan dolayı salça kutusuyla deney yapıyorduk….sayın devlet büyükleri durum böyle iken siz neden böyle içi boş hiçbir bilimsel çalışmanın yapılmadığı fakülteler açıyorsunuz…..kime yarayacak..insaf edin …habire fakülte açacağınıza var olan fakültelerin labaratuarlarını hayvan hastanelerini geliştirseniz daha mantıklı ve akılcı olmazmı…avrupa kriterleri ortada ya %25 lik kısım veteriner hekimlikle alakalı…sadece veteriner fakültelerindeki bu durum bile avrupa birliğine girmemize engel olabilecek nitelikte…İŞİN ÖZÜ: VETERİNER HEKİMLİK MESLEĞİ ÇOK PAHALI BİR MESLEKTİR….VAROLAN FAKÜLTELERDEKİ SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIN SONRA FAKÜLTE AÇIN……BU ARADA AVRUPADA… Read more »

veteriner hekim
veteriner hekim
12 yıl önce
Reply to  vet.hekim

size kesinlikle katılıyorum var olan fakülteler çok yetersiz yetiştirilen öğrenciler normal fakültelerdeki insanlar gibi çıkıyor dışarıya yani bizler mühendis değiliz can emanet bize hayat emanet ama insanlar şunu hala anlayamadılar hayvan o nasılsa diye bir düşünce var ya işte o. cahillik işte insanında gelişmiş bir hayvan olduğunu bilmemek. hayvanlara önem verilmiyor bunuda fakülte açarak değil var olanları geliştirip. insanları halkı eğiterek sağlayacağız ben devlet büyüklerinden sadece bunu istiyorum. Elbette izmirde veteriner fakültesi olması çok iyi olur.. tabi iyi bir donanıma ve labratuara sahip olursa. ayrıca ben bir tireli olarak tirede veterinerlik fakültesinin açılmasının başarılı olacağına inanmıyorum çünkü burda hayvanlara ilgi… Read more »

karamurat
karamurat
12 yıl önce

Bakıyorumda veterinerlerden başka bu duruma bozulan yok :)) Ne oldu milleti keklerken iyiydi demi. Koskoca İzmir’de böyle bir fakültenin olmaması utanç verici bence. Tire uzak bile olmuş bence Torbalı civarları düşünülmeliydi. Katkısı olanları tebrik ve takdir ediyorum.

Kıvanc TEZVER
Kıvanc TEZVER
12 yıl önce

işin siyasi boyutu elbetteki önemli ama ne olursa olsun ege veya doküz eylül üni.lerinden birinde mutlaka bu kadar önemli bi bölümün var olması gerekir. tireye bu fakültenin açılmaması başka bölümlere katkı sağlıcaksa tamam açılmasın ama böyle birşey olacağını hiç sanmıyorum. ayrıca böyle bi fakültenin tire gibi güzel bi ilçeye açılması ilçe adınada yeni nesil adınada çok faydalı olucağını düşünüyorum. adnan bey iyigünler.

arıcan vet
arıcan vet
11 yıl önce

açın açın . ancak kendisine kahyalık muamelesi yapılan bi güruh daha oluşturursunuz. o zaman görürüm ben o açma heveslilerini. yarın mezun olup sahaya çıkınca hepsi anlar sizi Adnan hocam.

Orhan Yavuz Günerhan
Orhan Yavuz Günerhan
11 yıl önce

AB üyesi ve nüfusu 82 milyon olan ve gelişmiş bir hayvan ve hayvansal üretim yapısına sahip Almanya’da 5 Veteriner Fakültesinin bulunduğu, yine nüfusu ve hayvancılık kapasiteleri ülkemize yakın olan İngiltere’de 6, Fransa’da 4, İtalya’da 12, İspanya’da 10 Veteriner Fakültesinin bulunduğu vurgulanarak ükemiz gerçekleri de dikkate alınarak yapılan değerlendirmelerde, çok pahalı, yoğun ve uzun bir eğitim süreci olan veteriner hekimliği eğitiminde, yetersiz alt yapı ile açılarak, 19 a ulaşan veteriner fakültesi sayısının daha da artması halinde veteriner hekimler işşiz kalıcaktır veya kahya olucaktır.

Onur
Onur
11 yıl önce

Peki ne zaman açılacak bu yıl açılır mı önümüzdeki kayıtlarda tercih yapabilir miyiz yoksa ileriki yıllarda mı?

Yeşim
Yeşim
10 yıl önce

Uludag veteriner fakultesi öğrencisiyim ve şunu söylemek istiyorum gercekten burda adnan beye bencil diyenler oturup bi düşünsünler. Kim bencil diye. Bizim fakultemizin sayısının bu kadar artması iş sahamızı yok ediyor. İbf den mezun olanlar neden iş bulamıyorlar çünkü mezun sayısı fazla fakulte fazla ! Daha kaç fakulte acıcaklar acaba bu meslegi bir hiç edicekler. Eger gercekten hayaliniz İYİ bir veteriner hekim olmaksa türkiyede akredite olmamıs alt yapısı bulunmamış çiftlikleri oturmamış bir universitede okumak sizin için iyi degildir. Yeni açılacak veteriner fakultelerini destelemek demek bilgisiz el becerisinden yoksun hekimlerin arkasında durmak demektir.

elif
elif
10 yıl önce

valla bundan 15 sene önce İzmir’de bir veterinerlik fakültesi olsaydı şimdi belki de İzmir’in en büyük hastanesini ben kurmuştum! gerçekten okumak isteyen bu işi yürekten meslek edinmek isteyen ancak “başka şehirde eğitim alamayacak” olan gençlerin istekleri, arzuları önemlidir, değer verilmelidir, desteklenmelidir, çarşaf çarşaf cevaplar verileceğine egolar bir kenara bırakılmalıdır! şu anda “en iyi” veterinerlik fakültelerinden mezun olan öğrencilerin kalitesi nedir? sonradan açılanları boş verin başat olanlar yani “en seçkin” olanlardan mezun olanları düşünün. bu iş için özveri de gerekir ve biliyorsunuz ki mesleki pratik okul eğitiminden ziyade büyük ölçüde sahada öğrenilir. o nedenle burada veterinerlik okumak isteyen insanları ütopik mütopik… Read more »

engo
engo
10 yıl önce

Izmirde dogdum buyudum. 3. Buyuk sehirde dunyanin en guzel sehrinde istedigim fakultede okuyamiyorum.her gun aydina veya tireye 1 saat yol mu cekicem. Bikere bunu izmire yakistiramam

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
18
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x