Izmir Veteriner Hekimler Odası Duyurusu


images

 
Leishmaniasis; Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği zoonoz hastalıklar arasında en önemlilerinden biridir. Kendiliğinden iyileşebilen deri formundan (Kutanöz Leishmaniasis, Şark Çıbanı), tedavi edilmediği durumlarda ölüme yol açabilen iç organları etkileyen formuna (Visseral Leishmaniasis, Kala-Azar) kadar geniş bir yerleşim gösterebilen, çoğunlukla ölümcül seyreden enfeksiyöz protozoal bir hastalıktır.

 

Leishmaniasis’in, 88 ülkede endemik olduğu bildirilmektedir. Bununla beraber bugün için toplam 12 milyon insanın enfekte olduğu, her yıl 1-1.5 milyon insanın Kutanöz Leishmaniasis’e, 500.000 insanın da Visseral Leishmaniasis’e yakalandığı ve 350 milyon insanın da risk altında bulunduğu rapor edilmektedir. Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de insanlarda görülen Visseral Leishmaniasis’in (Kala-Azar) doğadaki asıl rezervuarının evcil ve yabani köpekler olduğu ve hastalığın bir bölgede endemik veya sporadik olgularla devam etmesinde bu hayvanların önemli rol oynadığı , hayvan bakımevlerinde ve sahipsiz hayvanlar arasında bu hastalığın bir sorun olarak görüldüğü bildirilmektedir.Elde edilen sonuçlara göre hastalığın önemi her geçen gün artmakta ve konu hakkında daha fazla bilimsel çalışmaya ve kapsamlı bilgilendirme toplantılarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu nedenlerle; İzmir Veteriner Hekimler Odası ve MSD Hayvan sağlığı firması ile birlikte bu hastalığa ilişkin bir bilgilendirme toplantısı yapmayı planladık.22 Şubat 2015 tarihinde Renaissance İzmir Hotel’de 10.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek toplantıya ; Prof. Dr. Yusuf ÖZBEL, Prof. Dr. Seray ÖZENSOY TÖZ ve Dr. Abidin ATASOY konuşmacı olarak katılacaktır.
Ücretsiz olarak yapacağımız seminere katılmak isteyen meslektaşlarımızın katılım için odamız 4651063 numaralı telefonundan kayıt yaptırmasını rica ediyoruz.

 

İzmir Veteriner Hekimler Odası


Yazan - 22 Ocak 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x