İzmir VHO: Dirençli Olmak İyidir Ama Bu Direnç İyi Değil


 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, 12-18 Kasım “Antibiyotik Farkındalık Haftası” münasebeti ile bir açıklama yaptı. Oda Başkanı Gökhan ÖZDEMİR, yaptığı açıklamada sektörün “Antibiyotiklerin Kullanımına Dair Politikaları”nda duyarlı olması gerektiğini hatırlattı. Yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir

 

DİRENÇLİ OLMAK İYİDİR AMA BU DİRENÇ İYİ DEĞİL!

 

Bağışıklık sisteminin güçlü olması, sağlıklı olmamızı sağlayan etkenlerden biridir. Hastalıklara karşı dirençli olmamız, sosyal yaşamda bir takım güçlüklere direnebilmemiz, psikolojimizin sağlam ve olumsuzluklarla baş edebilir dirence sahip olması da bizi sağlıklı kılar.

 

Ancak 12-18 Kasım haftasında dikkat çekilen “Antibiyotik Direnci” istenmeyen bir durumdur. Antibiyotiklerin kullanımı enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde üst düzey bir tedavi yaşamasıdır. Yani hastalığınızın düzeyi yüksek ve iyileşme süreciniz zor olacak ise antibiyotik
tedavisi önerilir. Bu hayvan hastalıklarında da böyledir. Çünkü gereksiz ve yanlış ilaç kullanımından kaynaklanarak insan ve hayvanlarda kullanılan antibiyotiklere direnç gelişmesi söz konusudur. Dolayısıyla aslında ihtiyacınız yokken kullandığınız antibiyotikler yüzünden antibiyotik tedavisi gerektiren ciddi bir durumla karşılaştığınızda eğer antibiyotik direnci gelişti ise tedaviniz daha zor olacaktır. Ayrıca dirençli bakteriler nedeni ile farklı hastalıkların da ortaya çıktığına dair veriler bulunmaktadır.

 

DİĞER HABERLER
AB’nin Pestisit Kullanım Kısıtlamaları Bitki Islahçılarını Birleştirdi

Hayvanlarda hem hayvanların kendi sağlığı, hem de insan sağlığı için, insanlarda da hem kendi sağlıkları hem de halk sağlığı açısından antibiyotik kullanımında bilinçli olunması gerekmektedir. “Antibiyotik Farkındalık Haftası” dolayısıyla herkesi bu uygulamalarda daha bilinçli
davranmaya davet ediyoruz.

 

Bu haftaya istinaden, İlaç Sektörünün de sosyal sorumlulukları kapsamında
“Antibiyotiklerin Kullanımına Dair Politikaları”nda duyarlı olmaları gerektiğini hatırlatmak faydalı olacaktır. Hastalıklara dirençli ama Antibiyotik direncine karşı bilinçli günler dileriz.

 

H.Gökhan ÖZDEMİR
İzmir Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu Adına
Başkan


16 Kasım 2018. 13:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x