İzmir VHO: Yaban Hayatı Tüm Yaşamlarla Birlikte


3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü vesilesi ile İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı H. Gökhan Özdemir yazılı bir açıklama yaptı. İnsan dahil dünya üzerinde var olan her canlının ortak yaşamın sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu vurgulayan Özdemir, sadece insan odaklı günlük ve geçici önlemler yerine bütün canlıların mevcut yaşamının korunması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

YABAN HAYATI TÜM YAŞAMLARLA BİRLİKTE

Bu yıl 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Gününde hatırlanması gereken; dünyada tüm yaşamların sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğidir. 

Dünya üzerinde var olan her canlının doğal dengeye ve yaşamın devamlılığına olan katkısı artık herkes tarafından bilinmektedir. Sadece insan nüfusunun varlığı ya da sadece herhangi bir türün varlığının yeterli olmadığı bilimsel olarak her bir türün önemi defalarca kanıtlanmıştır.

Ancak ne yazık ki halen, yalnızca bugünün hesabını yapan yaklaşımlar nedeni ile insan hayatının ve insanların yaşamdan beklentilerinin daha önemli olduğu düşünülmekte ve dünya üzerinde mevcut yaşamlara zarar veren faaliyetler yürütülmektedir.

İşte 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Gününde aslında hiç aklımızdan çıkmaması gereken bu konunun altı çizilmektedir.

Yaban hayatının korunması yalnızca yardıma muhtaç yaralı bireylerin tedavi edilmesi ve korunmasından ibaret değildir. Biz Veteriner Hekimler olarak her ne kadar yaban hayatına mesleki anlamda tedavi ve rehabilitasyon ile destek olsak da yaban hayatındaki bireylerin yaşamlarını sürdürebilmesi için ortamlarının da korunması gerekmektedir.

DİĞER HABERLER
Dr. Mehmet Öz: “Kendinizi seviyorsanız kuru meyve tüketin”

Bu da ülke olarak doğayı ve yaban hayatını korumaya yönelik politikalar üreterek uygulamamız ile mümkün olacaktır. Bunun için;

  • Yaban hayatının üyesi bireylerin ve ülkemizin korunan türlerinin sağlıklı kılınması,
  • Yaşam ortamlarının korunması,
  • Yaşam şartları onlar için zorlaştı ise belli sınırlarda ve bilimsel yönlendirmeler doğrultusunda desteklenmesi,
  • Popülasyon kontrolünün yapılması,
  • Yaban hayatı ticaretinin ulusal ve uluslararası düzeyde takibinin yapılması hususlarında etkin çalışmalar yapılmalıdır.

Günümüzde, yaban hayatından kaynaklı zoonoz hastalıkların da zaman zaman salgınlara yol açtığı bilinmektedir. Halk sağlığının da korunması amacıyla, evcil hayvanlara yönelik oluşturulmuş olan teşkilatlanmalar gibi, yaban hayatının etkin ve doğru yönetimi için uygun bir yapılanma da oluşturulmalıdır.

Yaban Hayatı faaliyetlerinin doğal ortamlarında korunmasının yanı sıra kaçakçılığa ilişkin denetimlerin yapılarak ticaretin yönetilmesi, yaban hayatındaki canlı bireyler ve ticareti yapılan ürünler de dahil olmak üzere zoonozlara yönelik koruyucu önlemlerin her zaman aynı ciddiyetle takibi ve uygulanması için gerekenler mutlaka yapılmalıdır.

Bugün 3 Mart 2020 tarihinde bu yönde atılacak her adım çok daha anlamlı olacaktır.

H. Gökhan ÖZDEMİR
Başkan
İzmir Veteriner Hekimleri Odası
Yönetim Kurulu adına


3 Mart 2020. 03:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x