İzmir,Damızlık Sığır Yetiştiriciliğirde Merkez Olacak….!

17 Nisan 2013. 15:22

DSC_6636 (640x580) İzmir İli Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği (İİDSYB), Ödemiş Üretim Tesislerinde bulunan 400 gebe düveyi Şanlıurfa’ya gönderdi.

 

Üreticilerin büyük ilgi gösterdiği teslim töreni Salı günü Birliğin Ödemiş-Balabanlı yolunda bulunan tesislerinde gerçekleşti.

 

 Özel tasarımlı TIR’larla yapılan sevkiyat törenine; İzmir İl Gıda Tarım ve  Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş, İzmir İDSYB Başkanı Mehmet  Çelikkaleli, Kaymakçı Belediye Başkanı Halil Güler, Ziraat Odası başkanı Ahmet Kocaağa, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut  Eskiyörük, Urfa Bozova Gökören Köyü Kooperatif başkanı Habib Yetim, kooperatif başkanları, veterinerler ve üreticiler katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan Birlik Başkanı ve Veteriner Hekim Mehmet Çelikkaleli, “Amacımız sütün başkenti olan İzmir’in, damızlık sığır yetiştiriciliğinin de başkenti olduğunu tüm Türkiye’ye göstermek. Bu başarıyı sağlayan üreticilerimizin bu sektörden para kazanmasını istiyoruz. Hükümetimizin uyguladığı güzel destekleme projeleri ile birlikte Birliğimizin gücünü de kullanarak süt hayvancılığının İzmir’de daha da güçlenmesi için çalışacağız. Göreceksiniz İzmir’i hem sütte, hem de sığır yetiştiriciliğinde marka şehir yapacağız. Üyelerimizin yetiştirdiği genetik olarak İzmir’i temsil eden Holstein cinsi 400 düveyi bugün Şanlıurfa’ya gönderiyoruz. Şanlıurfa’nın da bu sektörde başarılı olması için her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

 

Diğer Haberler:
Irak'a İhracat Yapamayan Ülkelerin Yumurtalarında "Made in Turkey" Oyunu

DSC_6620 (640x332)İlçe Gıda Tarım ve  Hayvancılık  Müdürü  İbrahim  Altıntaş ise, “Ödemiş ilçemizde 120 bin büyük baş hayvan bulunmakta ve günlük 700 ton süt üretilmektedir.  İlçemizden yılda  45 bin büyükbaş hayvan sevk  edilmekte olup bu konuda da ilçemiz önemli bir merkez haline gelmiştir. Ülkemizde süt hayvancılığının gelişimi kaliteli gebe düve temini ile mümkündür. İşte  bugün İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin organizasyonu ile ülkemiz süt hayvancılığına önemli bir katkı yapılıyor” diye konuştu.

 

Bakanlığın hayvancılığı her anlamda desteklediğini söyleyen İl Gıda Tarım ve  Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal konuşmasında şu sözlere yer verdi: “İlimizin iki önemli özelliği olan hayvan varlığı ve süt üretiminden sonra Birliğimizin düve üretimiyle de İzmir olarak farklılığımızı ilan etmekteyiz. Bakanlığımız ve İl Müdürlüğü olarak bu başarılı çalışmayı kutluyorum. Önceden  Başka illere bir seferde 400 tane damızlık hayvan satışının yapılacağını söyleseler bu mümkün olmazdı derdik, ama bu oldu.  İzmir  İDSYB bu örnek çalışmayı yaptı. Kendilerini kutluyorum. Bakanlığımızca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa verilen düşük faizli kredilerle yem bitkisi, besi, süt, buzağı gibi ayrı ayrı desteklemeler hayvancılık sektörüne büyük bir ivme kazandırıyor. Bu süreç devam edecek.”


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x