İzmir’de 445 Profesyonel Sürü Yöneticisi Elemanı


_DSC0052

 

 

 

 

​’Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ projesi kapsamında Ödemiş’te düzenlenen kurs sonrası eğitimini başarıyla tamamlayan 46 kursiyere sertifikaları törenle verildi.

 

Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde düzenlenen törene Kaymakam Celil Ateşoğlu, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Torbalı İŞKUR Müdürü Mustafa Şimşek katıldı.

 

Düzenlenen törende konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, proje hakkında bilgi verdi. Projenin; Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa yürütüldüğünü ve proje kapsamında İzmir’de 2014 yılı içinde 14 ilçede 26 kursun açıldığını söyledi.

 

Sürü yöneticisi sertifikası alan kursiyerlerin eğitim sonucu bilgi ve deneyimlerini arttırarak, daha bilinçli ve modern bir üretime katkı sağlayacağını ifade eden Güldal, il genelinde kursu başarıyla tamamlayan 445 kursiyere sertifikalarının verildiğini belirtip; “Artık İzmir’de 445 profesyonel sürü yöneticisi elemanımız var” dedi.

 

Sürü yöneticisi elemanı çalıştırana 5 bin lira destek

 

Projenin yürütülmesi bakımından İzmir’in diğer illere örnek olduğunun altını çizen Güldal, ayrıca 500 baş ve üzeri hayvan sahibi işletmelerin sürü yöneticisi sertifikasına sahip çobanları istihdam ettiğinde de 5 bin liralık destekleme ödemesinden faydalanabileceğinin altını çizdi. Güldal, şu ana kadar desteklemeden faydalanmak üzere 10 işletmenin başvuruda bulunduğunu söyledi ve üreticiler ile sürü yöneticilerinin desteğe şart olarak belirtilen 500 başlık sınırın düşürülmesi ile ilgili taleplerini de Bakanlığımıza iletmek üzere not aldı.

Eksiklerimizi öğrenmiş olduk

Eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifikasını alan kursiyerlerden Kadir Dadal, törende söz alarak şunları söyledi: “Atamızdan öğrendiğimiz mesleğinizi yaparken eksiklerimizin olduğunu bu kurs ile öğrenmiş olduk. Ben ve diğer üretici arkadaşlarım bundan sonra sürüsünü yönetirken daha donanımlı bir şekilde yapacağına inanıyorum. Bakanlık 500 adet hayvanı olan sürü için 5 bin lira destekleme verecekmiş. Ancak Ödemiş’te 500 adet küçükbaş hayvanı bakabileceğimiz mera alanı olmadığı için benim ricam 500 baş rakamının 200’e düşürülmesi olacaktır.”


Yazan - 23 Ocak 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x