İzmir’de GDO Analizleri İçin Laboratuvar Açıldı


Ege Bölgesi’nde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) analizi yapan ilk laboratuvar (AGROLAB) Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde açıldı.
    
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin, İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege İhracatçı Birlikleri desteğiyle hayata geçirdiği AGROLAB, GDO analizlerin yanında antioksidan, element, ağır metal, şeker, vitamin, toprak, su analizleri de yapacak.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ndeki açılış töreninde konuşan Dekan Prof. Dr. Akın Olgun, AGROLAB ile kaliteyi analiz eden bir laboratuvarı hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Bilimsel çalışmalarda AGROLAB’ın üniversiteye büyük avantajlar sağlayacağına işaret eden Prof. Dr. Olgun, “GDO, toprak, bitki ve su analizlerini detaylı yapmak için Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ile birlikte yola çıktık. İZKA’ya teklifimizi verdik. 400 bin liralık projeye İZKA, 300 bin lira destek verdi. Merkez laboratuvarımız komple elden geçti, yeni cihazlar alındı. Öğrencilerimiz altyapısı iyileştirilmiş bir laboratuvarda eğitim alacak” diye konuştu.

EİB üyelerinin ihtiyaç duyduğu analizleri 2011 yılı sonuna kadar yüzde 20 indirimli yapacaklarını kaydeden Prof. Dr. Olgun, eksik ekipmanları tamamlayıp İzmir tarımına hizmet veren akredite bir laboratuvar haline gelmek istediklerini bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise bölge ihracatının artırılması, Ege Bölgesi’ndeki ihracatçı firmaların rekabet güçlerinin artırılması için çalışmalar yürüttüklerini, bu misyonu yerine getirebilmek için bilgiye, teknik bilgi aktarımına ve ortak altyapı oluşturmaya büyük önem verdiklerini kaydetti.

DİĞER HABERLER
Kamuoyuna Duyuru

Türkmenoğlu, şöyle konuştu:
“Bu çerçevede, kazan kazan anlayışı içinde üniversite-sanayi işbirliklerimiz her sene artış gösteriyor. Özellikle Ege Üniversitesi ile birçok önemli projeyi ortak olarak başarıyla tamamladık, birçok proje üzerinde ise birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

Başarıyla tamamlanan projelere AGROLAB projesiyle bir yenisini daha bekliyoruz. AGROLAB projesi ile Ziraat Fakültesi’nin mevcut laboratuvarı, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yapılan yeni yatırım sayesinde GDO, toprak, su, gıda, süt gibi analizleri yapmayı sağlayacak altyapıya kavuştu. Bu projeyle bölgemizde bir ilk de gerçekleşti. AGROLAB, Ege Bölgesi’nde Genetiği Değiştirilmiş Organizma analizi yapan ilk laboratuvar olarak faaliyetlerine başladı.”

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ergüder Can ise, 2012 ve 2013 yıllarını da kapsar nitelikteki İzmir Bölge Planı’na göre 5 sektörü desteklediklerine, tarım sektörünün de bunlardan bir tanesi olduğuna dikkat çekti.

AGROLAB Projesini “Tüm unsurları tam, ayakları yere basan bir proje” olarak tanımlayan Can, “İZKA uygulayıcı bir birim değil, destek birimi konumunda. 3 dönemdir projelere destek veriyoruz. Objektif kriterlerle projeleri belirlediğimiz artık ilgililer tarafından görülüyor. 25 Mart’a kadar yeni projeleri bekliyoruz” dedi.


13 Ocak 2011. 09:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x