İzmir’in Küçükbaş Hayvanı Eğitimli Sürü Yönetimi Elemanlarına Emanet


6710_488840241178341_1295645769_n

 

 

Küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ projesinin İzmir ayağı Karaburun’da başladı. Proje ile meslek edinmek eğitimden geçirilecek. Eğitim sonunda sertifika alan kursiyerler,  ‘Sürü Yönetimi Elemanı’ olarak istihdam edilecek.

 

 

Proje; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Damızlık Koyun – Keçi Yetiştiricileri Birliğinin ortaklığında, küçükbaş hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı 51 ilde yürütülecek. 11 bin kişinin eğitimden geçeceği proje ile kalifiye sürü yönetimi elemanları yetişecek.

 

17 ilçede, 820 kişi eğitimden geçecek

 

‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ projesinin yürütüleceği iller arasında yer alan İzmir’de ise düzenlenecek eğitimlerin ilki Karaburun’da 25 kişiyle başladı.

 

Eğitim öncesi düzenlenen açılış töreninde konuşan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, yılsonuna kadar 16 ilçede 33 kurs daha açmayı planladıklarını söyledi. Eğitimden geçecek 820 kişinin sürü yönetimi elemanı olarak istihdam edilmesini hedeflediklerini dile getiren Güldal, eğitimlerin 15 gün süreceğini anlattı.

 

İŞKUR’dan İzmir’e 400 bin lira

 

Eğitim boyunca kursiyerlerin İŞKUR tarafından sigortalanarak, günlük ücret ödeneceğini anlatan İzmir İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, kurum olarak çobanlık işine mesleki bir statü kazandıracak bu projeyi desteklemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Diğer Haberler:
Yumurtayı asla böyle yemeyin!

 

Teklif edilen yüksek maaşlara rağmen hayvancılıkla uğraşanların çoban bulamamaktan şikayetçi olduğunu vurgulayan Kabak, açtıkları kurslarla çoban ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini anlattı. Kabak, imzalanan protokol dahilinde İzmir’e eğitim için İŞKUR olarak 400 bin lira ayırdıklarını belirtti.

 

Kurslara devam zorunlu

 

Eğitimlerin Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla verileceğini ifade eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Hüseyin Akpınar ise kurslara devam zorunluluğu olduğunun altını çizerek kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verileceğini söyledi.


Yazan - 23 Nisan 2014. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı