İzmir’in sütü ve su ürünleri Rusya’nın ilgi alanında


 

69449_533488709996772_1605464663_nÜretilen sütün tamamının soğuk zincire alındığı ve hastalıklardan tamamen ari bir bölgeye dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiği İzmir, Rusya’nın dikkatini çekti.

Türkiye’deki süt ve süt ürünleri ile su ürünleri konusunda Rusya’dan bir heyet incelemelerde bulunmak üzere İzmir’deydi. İzmir’in özellikle süt ve süt ürünleri konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen heyete, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali Erkul eşlik etti.

Rusya Federasyonu Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi’nden gelen heyete, İzmir’de üretilen sütün tamamen soğuk zincire alındığını anlatan Erkul, İl Müdürlüğü olarak bir sonraki hedeflerinin bölgeyi hastalıklardan tamamen ari bir bölgeye dönüştürmek olduğunu söyledi. Çalışmaların bu yönde sürdüğünü ifade eden Erkul, üretilen toplam süt miktarının yıllık 1 milyon 334 bin ton olduğunu ifade etti.

İzmir’deki hastalıklardan ari işletme sayısının 44 olduğunu ve bu işletmelerde üretilen toplam günlük süt miktarının yaklaşık 200 ton olduğunu vurgulayan Erkul, 585 kilometrelik kıyı şeridi ile İzmir’in aynızamanda su ürünleri üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu anlattı.

İzmir’in su ürünleri ihracatından ilk 6 aylık geliri 66 milyon lira

Su ürünleri üretiminde deniz balıkçılığının yanında kültür balıkçılığınıda son yıllarda gelişim gösterdiğini ifade eden Erkul, “İzmir’de 58 kültür balığı, 10 iç su üretim ve 6 orkinos balığı çiftliği mevcut. Türkiye, 25 Avrupa Birliği ülkesi arasında su ürünleri yetiştiriciliğinde 6’ncı sırada yer alıyor. Türkiye’nin balık üretiminin yüzde 93’ü Ege kıyılarında gerçekleşiyor. Bu üretimin yüzde 22 ise İzmir’de. İl sınırlarımız içinde 2012 yılında 28 bin 835 ton üretim gerçekleşti ve bu üretimin parasal değeri yaklaşık 278 milyon lira” dedi.

İzmir’in 2012 yılında yaklaşık 72 milyon değerinde 14 bin 352 ton su ürünü ihracatı yaptığını ifade eden Erkul, sözlerini şöyle sürdürdü:“2013 yılının ilk 6 aylık döneminde 13 bin 145 ton su ürünü ihracatı yaptık. Bunun mali değeri ise yaklaşık 66 milyon lira oldu.”

Ayrıca, hayvan hastalıklarıyla mücadele hakkında da bilgi alan heyet daha sonra il genelindeki bazı işletmeleri ziyaret etti.


Yazan - 20 Ağustos 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x