İzmir’li Genç Çiftçiler Agroexpo’ya Damga Vurdu


12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda düzenlenen bilgi yarışmasında, genç çiftçiler bilgileri ve birikimleriyle kıyasıya bir rekabet yaşadı. Yarışmayı Buca ilçesi yarışmacıları kazanırken; ikinci Aliağa ilçesi, üçüncü ise Selçuk ilçesi oldu.

Tarım ve hayvancılık sektörüne yenilikler getirerek, tarımsal üretimin katma değer kazanmasına fayda sağlayan 12. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Fuar İzmir’de renkli görüntülere de ev sahipliği yapıyor.

Fuarda eğlenceli aktiviteler, eğitici paneller gerçekleşirken, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve çok ses getiren bir de yarışma düzenlendi.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Genç Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması’na İzmir’in 22 ilçesinden 44 yarışmacı katıldı. İlçelerin ikişerli gruplar halinde katıldığı yarışmada yarışmacılara; bitkisel üretim, hayvansal üretim, gıda güvenliği, tarımsal örgütler, tarım sigortaları, tarımsal danışmanlık gibi başlıklarda toplam 20 soru yöneltildi. Heyecanlı ve çekişmeli geçen ve son ana kadar ilgiyle takip edilen yarışmayı, 20 sorunun 17’sine doğru cevap veren Buca ilçesi yarışmacıları Tuğba İdem ve Yaprak Ömeroğlu kazandı.

Yarışmanın ikincisi Aliağa ilçesinden Yeşim Çam ve Esra Mandal olurken, üçüncülüğü Selçuk ilçesinden Fatma Akın ve Abdullah Akın kazandı.

“Doğduğunuz yerde doymanız çok önemli”

İl Müdürü Ahmet Güldal birincilere ödüllerini takdim ederken fuara ayrı bir renk katan tüm katılımcılara teşekkür ederek “Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz ve tüm tarım sektörü, genç çiftçilere ayrı bir değer veriyor. Sizin, doğduğunuz yerde doymanız, üretim yapmanız, gelir elde etmeniz, faaliyet göstermeniz Türkiye’nin kalkınması için çok önemli. Bunun için hiçbir fedakârlıktan kaçınılmayacak. Tarım artık genç işi, sabır işi, emek işi ve de bir hedef işidir. Bunun için sizleri kutluyorum. Bu yarışma vesilesiyle buraya geldiniz, bilginizi, birikiminizi ortaya koydunuz. Puanlar birbirine çok yakın ilerledi. Bu demek oluyor ki hepiniz çok bilgili, eğitimli çiftçilersiniz” dedi. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Güldal; “başta Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş ve personeli olmak üzere herkese çok teşekkür ederim, çok keyifli bir işe imza attınız ve fuara damga vurdunuz” dedi.

“Yarışmayı ulusal boyuta taşıyacağız”

Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan ise, İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu yarışmanın, fuarda yapılan bütün organizasyonların üstüne çıkan bir etkinlik olduğunu belirterek “Bu etkinliği önümüzdeki sene daha geniş kapsamlı bir etkinlik halinde tüm dünyaya duyuracağız. Önce iller arası boyuta taşıyabileceğimiz genç çiftçiler yarışmalarını burada düzenleyecek olmak beni şimdiden çok heyecanlandırıyor” dedi.

Birincilerin tam altın, ikincilerin yarım altın ve üçüncülerin de çeyrek altın kazandığı Genç Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması’na katılan tüm yarışmacılara hediye paketleri takdim edildi.

Hem bilgilerin sınandığı hem de keyifli anların yaşandığı yarışma, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.​


23 Ocak 2017. 15:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x