İzmirli Hayvan Ve Süt Üreticileri İthal Samana Kavuşuyor


İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı veteriner hekim Mehmet Çelikkaleli, yazılı bir açıklama yaparak, geçtiğimiz günlerde ithal edilen samanın bölgeye geldiğini, üreticilerin ilgisine sunulacağını bildirdi.

 

Çelikkaleli, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl yaşanan saman krizine çözüm olması açısından, üreticilerin yüksek fiyat mağduriyetlerinin bir nebze giderilmesi amacıyla ilk adım olarak 3 tırla getirilen toplam 66 bin kilogram ‘Pelet Saman’ ithal etmiş bulunmaktayız. 11 Kasım tarihi itibariyle Tire düve çiftliğimize indirilen pelet samanlar, en kısa sürede analizleri gerçekleştikten sonra üreticilerimize tavsiye edilecektir.”

 

İthalat kararına tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odaları eski Genel Başkanı Gökhan Günaydın, özellikle buğday ve arpa ekim alanlarındaki azalmadan kaynaklı saman üretiminin de azaldığını söyledi. “Türkiye gibi bir ülke için saman ithal etmek utanç verici bir şey” diyen Günaydın, “Türkiye’de son 32 yıl içinde hayvan sayısı azalınca samana talep de azaldı. Neden ithalat aşamasına gelindiğine bakılırsa 2002’den 2012’ye kadar Türkiye 25 milyon dönümlük alanı işlemekten vazgeçmiştir. Bunun 15 milyon dönümü buğday ve arpanın ekim alanlarından oluşmaktadır. Ekim alanı azaldığı için saman da azalmıştır. Çünkü üretici 10 yıl önce 3.5 kilogram buğday satsa 1 litre mazot alabiliyorken bu gün bir litre mazot için 7 kilogram buğday satmak zorunda bırakılmıştır. Bu yüzden üretimden vazgeçmiştir. Türkiye’nin bu şekilde tarımdan koparılması kabul edilemez” diye konuştu.

 


Yazan - 13 Kasım 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x