Japon devi, İzmirli Ege-Tav’ı 72 milyon $’a aldı


1420040783763

 
Japon gıda devi Nippon Ham, Türkiye’ye hızlı girdi. Japon şirketi, Bandırma ve İzmir’de tesisi bulunan beyaz et ve yem üreticisi Ege-Tav’ın yüzde 60 hissesini 72 milyon dolara satın aldı

 
Rusya’nın Batılı ülkelere yönelik tarım ürünleri ithalatında ambargo kararı sonrası Türk beyaz et sektörünün artan ihracatı tavukçuya yaradı. Yabancı şirketlerin gözdesi olan beyaz ete yılın son gününde yatırım geldi. Japonya’nın en büyük gıda şirketlerinden Nippon Ham Foods, Türkiye’nin önde gelen beyaz et firmalarından İzmirli Ege-Tav Ege Tarım Hayvancılık Yatırım şirketinin ana hissedarı oldu. Japon dev, Ege Tav’ın yüzde 60’ını devraldı.

 

 

foto

 

 

 

350 çalışanı var

 
Yılda 20 milyon damızlık yumurta ihraç eden Ege-Tav Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Suudi Arabistan başta olmak üzere bölgeye ihracat yapan en önemli firmalar arasında yer alıyor. 1977’de kurulan Ege Tav’ın 350’den fazla çalışanı bulunuyor. 6 bin metrekarelik yem fabrikasında saatte 20 ton üretim gerçekleştiren şirket, ayrıca tam yağlı soya üretimi de gerçekleştiriyor. Haftada 1.4 milyon yumurta kapasitesine sahip 3 kuluçhanesiyle hizmet veriyor. Şirketin Bandırma, İzmir Ayrancılar ve Buca’da üretim tesisleri var.

 

 

Diğer Haberler:
Hassas tarım için 'gıda teknokenti' kuruluyor

Nisanda işlem tamam

 

 

1949’da kurulan Japon Nippon Ham ise kırmızı ve beyaz et alanında üretim gerçekleştiriyor. 16 binden fazla çalıanı olan firmanın resmi sitesinden yapılan açıklamada nisan 2015’te hisse devirlerinin tamamlanacağı kaydedildi. 42 milyon lira sermayeye sahip Ege-Tav’ın toplam varlıklarının 103 milyon lira olduğu belirtilen açıklamada satışların ise 127 milyon lira olduğu belirtildi. Şirketin resmi sitesinde cironun 2011’de 81 milyon lira olduğu, 2012’de ise bu rakamın 95 milyon liraya çıktığı vurgulandı. Açıklamada yüzde 60’lık hisse için yaklaşık 72 milyon dolar ödendiği kaydedildi.

 

 

Beyzbol ve futbol takımı var

 
1949’da kurulan Japon Nippon Ham kırmızı ve beyaz et alanında üretim gerçekleştiriyor. Firma, ülkedeki en önemli beyzbol takımı olan Hokkaido Nippon-Ham Fighters ile futbol kulübü Cerezo Osaka’nın sahibi. Hisseleri Japon borsasında işlem gören şirketin en önemli ortakları ise Hyakujushi Bank, Norinchukin Bank, The Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ, Sumitomo Mitsui Banking gibi finans şirketleri. 131 çiftliği ve 95 fabrikası olan şirketin 370 lojistik noktası, 4 tane de araştırma merkezi bulunuyor.


Yazan - 7 Ocak 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı