Japonya’da radyasyonlu yiyecek paniği


Depremin ardından nükleer sızıntı ile başetmeye çalışan Japonya’da, radyasyonun yiyeceklere de bulaşmış olmasından endişe ediliyor.

Ülkede radyasyona maruz kalma ihtimali olan herkes teker teker taranıyor.
 
TOKYO – 8.9 büyüklüğündeki depremin ve ardından gelen tsunaminin vurduğu Japonya bir taraftan yaralarını sarmaya çalışırken, bir taraftan da nükleer sızıntı kabusuyla uğraşıyor. Tsunamiden büyük hasar gören ve şimdiye dek üç reaktöründe patlama ya da yangın yaşanan Fuşiyama santralindeki nükleer riskin, ikinci bir Çernobil vakasına dönüşmesinden endişe ediliyor.

Özellikle Salı günü yaşanan patlamadan sonra, radyasyon sızıntısı tespit edilen santralde soğutma çalışmaları, zamana karşı bir yarışa dönüşmüş durumda. Japonlar ise radyoaktif sızıntıyla bağlantılı yeni bir sorunla başa çıkmaya çalışıyor; radyasyonlu yiyecekler.

Yiyeceklere radyasyon bulaşmış olabileceği endişesi hem ülke içinde hem de Japonya’dan yiyecek ithal eden ülkelerde kaygı yaratıyor. Hindistan ve Singapur şimdiden bu ülkeden gelen yiyeceklerin test edilmeden kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Şimdiye dek Japon yetkililer herhangi bir yiyeceğe radyasyon bulaşmadığını açıkladı. Ancak tersi bir durum Japonya için yıkıcı olabilir çünkü ülkede tüketilen yiyeceğin tamamına yakını yurtiçinde üretiliyor.

BM DE DEVREDE

Birleşmiş Milletler de konuyu yakından takip ediyor. Örgüte bağlı Gıda ve Tarım Örgütü’nün durumu izlemesi için gözlemcileri Japonya’da bulunuyor. Ayrıca Gıda ve Tarınm Örgütü, Japon hükümetinden test etmek için yiyecek örneği istedi. Sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

DİĞER HABERLER
Kartal’da Hamsi Festivali’nde vatandaşlara 3 ton hamsi ikram edildi.

RADYASYON KANSERİ TETİKLİYOR

Radyasyon ilk olarak havadan doğrudan bitkilere bulaşabiliyor. Daha uzun vadede de toprağa bulaşan radyasyon bitkilerin bünyesine alınabiliyor.

Radyaktif material bir kez insan vücuda alındığında, miktarına bağlı olarak kanser riskinin artmasına neden oluyor. Radyoaktif maddenin türüne göre bu risk uzun süre devam edebiliyor.


17 Mart 2011. 16:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x