Japonya’ya Kanatlı Eti ve Ürünlerinin İhracatı Ağustos Ayında


424946_217344311733761_770657092_n

 

Türkiye’deki görevine yeni atanan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile tarım ve ekonomiden sorumlu diplomat Watanabe Mitsunori, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e nezaket ziyaretinde bulundu.

 
İHRACATTA SIKINTI

 
üüüüBüyükelçi Yokoi’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini belirterek sözlerine başlayan Bakan Eker, Japonya ile Türkiye arasında tarım alanında işbirliğinin kurulmasının kendileri açısından önem arz ettiğini söyledi. Kiraz, limon, kanatlı eti ve ürünleri ihracatına başlanabilmesi için sürecin hızlandırılmasının önem taşıdığını vurgulayan Bakan Eker ihracatımıza yönelik sıkıntıların çözüme kavuşması halinde var olan potansiyelin daha büyük bir kısmını kullanabileceklerini dile getirdi.

 
Orkinos balıklarının (mavi yüzgeçli taze/soğutulmuş-dondurulmuş) Japonya’ya ihracatının her iki ülke için büyük önem taşıdığını belirten Bakan Eker, “ Japonya bu türün en büyük tüketicisi ve alıcısı. Ülkemizin de üyesi olduğu Atlantik Ton Balıklarının Korunması Komisyonu (ICCAT) karar mekanizması içerisinde büyük söz sahibi. Hak ettiğimiz kotanın arttırılması için Japon makamlarının desteğini bekliyoruz.” dedi.

 
Büyükelçi Yokoi ise kiraz ve limon ihracatının yapılabilmesi için son teknik görüşmelerin tamamlandığını, kanatlı eti ve ürünleri için ise Ağustos ayında gerekli olan belgelerin tamamlandığını bahse konu ürünlerdeki ihracatın önündeki engellerin de en kısa sürede ortadan kalkacağını belirtti. ​

DİĞER HABERLER
BUPİLİÇ 10 Yaşını Etkinliklerle Kutluyor

6 Aralık 2013. 16:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x