Kaçak avcılara ceza


Merkez Av Komisyonunun aldığı karar uyarınca, av kabahati ve suçlarında uygulanacak ceza miktarı yüzde 10 artırıldı.

Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerinden verdiği bilgiye göre, her yıl toplanan Merkez Av Komisyonu, toplandığı o av dönemi için yurt çapında korunacak av hayvanları, avlanmasına izin verilecek av hayvanları ve bunların avlanma süreleri, zamanı ve günleri, avlanma miktarları, yasaklanan avlanma araç ve gereçleri, yasaklanacak avlanma sahaları, mücadele maksatlı avlanma esas ve usullerini belirliyor.

Bunlara aykırılık halinde uygulanacak idari para cezalarının da belirlendiğini ifade eden yetkililer, bu kapsamda 2012 yılında işlenen av kabahati ve suçlarında uygulanacak para cezalarının, 2011 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 10,26 oranında artırılarak belirlendiğini kaydetti.

Koruma altındaki yaban hayvanlarının avlanması, yaban hayvanlarının üreme, tüy değiştirme ve göç dönemlerinde rahatsız edilmesi, yavru ve yumurtalarının toplanması, yuvalarının dağıtılması, memelilerin kış uykusunda rahatsız edilmesi, lüzumu halinde yaban hayvanlarının kendilerinden, yavru ve yumurtalarından korundukları süre içinde faydalanma ve zararlı olanları ile mücadele esaslarına uyulmaması, koruma altında olmayan yaban hayvanlarının belli sayıda avlanabilmeleri için belirlenecek esas ve usullere uyulmaması, yaban hayvanlarının yaşam alanlarının tahrip edilmesi, avlanma süreleri ve avlanma miktarları dışında avlanma, av yasağına uymama gibi suçlar için verilecek ceza 245 liradan 270 liraya çıkarıldı.

DİĞER HABERLER
Türk Piliç Eti Sektörünün Lideri Şenpiliç‘Güvenilir Gıda Ödülü’ Aldı

Özel avlakların kuruluş amaçları dışında işletilmesinin cezası bin 629 lira olarak belirlenirken, avlaklarda izin almadan avlanma ve yasaklanan avlaklarda avlanmaya da 270 lira idari para cezası verilecek.

Yasak av araçlarını bulunduran ve kullananlar 202 lira ceza, avcılık belgesi almadan avlananlar 406 lira ceza, izin almadan avlananlar ise 202 lira ceza ödeyecek.

Belge almadan avlanan yabancı avcılara bin 358 lira ceza verilirken, bu avcılara geçici avcılık belgesinde yazılı türler ve izin verilen yerler dışında avlanmaları durumunda 6 bin 795 lira idari para cezası kesilecek. Ayrıcı bu işlere aracılık eden av turizmi seyahat acenteleri, kişi ve kuruluşlara 13 bin 591 lira ceza verilecek.

Ticareti yasak yaban hayvanlarını satanlar ve alanlar da 679 ile 3 bin 397 lira arasında değişen idari para cezalarına çarptırılacak.

Yurt içinde sergilenmek üzere veya gösteri amaçlı ithalatına izin verilen yaban hayvanlarının satılmasında 4 bin 76 lira idari para cezası uygulanacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, avcılıkla ilgilenen vatandaşlardan 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na istinaden Merkez Av Komisyonu kararları gereği belirlenen av kabahatine ilişkin kurallara titizlikle uymalarını istedi.aa

 

DİĞER HABERLER
Tavuk Tüyünün Farklı Alanlarda Değerlendirilmesi

17 Aralık 2011. 10:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x