Kadın Çiftçi Eğitiminin Sertifikalarını Bakan Eker Verdi


MKL_3220Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kadınların eğitiminin, ailenin ve toplumun eğitimi anlamına geldiğini belirterek, “Toplumun geleceğine yatırım yapacaksak, eğitim düzeyi yüksek nesiller yetiştireceksek, kadın eğitimine her alanda mutlaka daha fazla emek sarf etmeli, daha fazla dikkat göstermeliyiz” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker; Sakarya’nın Erenler ilçesindeki Elmas Garden İnn Otel’de TZOB’un düzenlediği Kadın Çiftçi Eğitiminin sertifika törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Eker, kadınların eğitiminin, ailenin ve toplumun eğitimi anlamına geldiğini belirterek, “Toplumun geleceğine yatırım yapacaksak, eğitim düzeyi yüksek nesiller yetiştireceksek, kadın eğitimine her alanda mutlaka daha fazla emek sarf etmeli, daha fazla dikkat göstermeliyiz” dedi.
Kadınların birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da donanımlarının artmasını önemsediklerini, o nedenle projeyi hayata geçirdiklerini belirten Bakan Eker, 5 pilot ilde kadın çiftçilerinin eğitildiğini kaydederek, kadın çiftçilere teşekkür etti.
Başbakan Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin siyasi, ekonomik, sosyal ve iktisadi sorunlarını çözdüklerini vurgulayan Bakan Eker, “En önemli reformlardan bir tanesi 2010 tarihinde milletimizin önüne koyduğumuz reform paketi, anayasa değişikliğiydi. Eksiden Türkiye’de negatif ayrımcılık vardı. Bunu pozitif ayrımcılığa dönüştürecek referandumla anayasa değişikliği yaptık. Kadınlarla ilgili atılacak adımlar, yapılacak çalışmalar, projeler Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık iddiasıyla daha önce yapılamıyordu. Bu adımların Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olmayacağına dair hüküm koyduk. Bu, Türkiye’de kadına verilen önemin, kadının toplumsal hayatımızdaki rolünü bütün etkinliğiyle hissetmesini sağlayacak bir dizi gelişmenin temel adımıdır. Bugün bu çalışmalar da aslında bunun bir uzantısıdır. Kadının eğitimi, ailenin eğitimidir” dedi.
MKL_3058Bakan Eker, kadın çiftçilerin eğitimine destek verdiklerini dile getirerek, veteriner hekimler ve mühendisliğin çeşitli branşlarında çalışan 10 bin kişiyi köylere gönderdiklerini kaydetti.
“Eskiden çiftçiler, il ve ilçe merkezlerindeki tarım müdürlüklerine gider, bir şey öğrenmeye çalışırlar” diyen Bakan Eker, konuşmasına şöyle devam etti:”Mühendis ve veteriner hekim köylere gidecek, çiftçiyle birlikte yaşayacak. Mesaisini bulunduğu köyde geçirecek 10 bin personeli görevlendirdik. Bunun şu anda yüzde 30’u bayanlardan oluşmakta. Buna da özellikle biz dikkat ediyoruz. Kadının eğitimi, ailenin eğitimidir. Ailenin eğitimi de toplumun eğitimidir. Bunun esas sırrı budur. Toplumun geleceğine yatırım yapacaksak, eğitim düzeyi yüksek nesiller yetiştireceksek, kadın eğitimine her alanda mutlaka daha fazla emek sarf etmeli, daha fazla dikkat göstermeliyiz’’ dedi.

 

ALKOL SATIŞI SIKI DENETLENECEK
Tören sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Eker, bu akşamdan itibaren uygulamaya başlanan alkol yasağı konusunda herkesin yasalara riayet etmesini istedi.
Bakan Eker, alınan bu kararın herkesin sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirterek “Saat 22.00 sonrası içki satışı yapılamayacak. Bu konuda denetimler sıkı bir şekilde yapılacak ve herkesin yasalara uyması gerekiyor. Denetimler sıkı bir şekilde yapılacak” dedi.
BAKANLAR FIRIN ZİYARET ETTİ
Daha sonra, bir ekmek fırınını ziyaret eden bakanlar, ekmeklerin tadına baktı. Bakan Eker, ekmeklerin yeni ekmek tebliğine uygun olup olmadığını kontrol etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Eker, daha önce ekmek ununda 17 katkı maddesi kullanıldığını, bu katkı maddelerinin kullanımına son verdiklerini vurguladı. Bakan Eker “Buğday ekmeğinde sadece buğday unu, su, maya ve çok az miktarda tuz olabiliyor. Başka bir katkı maddesi olmaması gerekiyor.” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Serdivan Belediyesi, Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret etti.

 

 


Yazan - 10 Eylül 2013. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x