Kadın Çiftçi Günü Kemalpaşa’da Kutlandı


ciftcikadinlarkpasa (15)

 

Kemalpaşa Rekreasyon alanında gerçekleşen etkinlikte çiftçi kadınlar hünerlerini sergileyerek ne kadar yetenekli olduklarını gözler önüne serdi. Yaptıkları yemeklerden el sanatlarına, ürettikleri tarımsal ürünlerden bilgilerine kadar bir çok alanda etkinliğe hayat verdiler.

 

Kadın çiftçilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte söz alan Kemalpaşa Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdür Ali Bal konuşmasına emeği geçen kadınlara teşekkür ederek başladı. Bal konuşmasına geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz etkinliği bu yıl, önceki yıldan kazandıkları tecrübeyle hazırlandıklarını söyleyerek devam etti.  Bal, “geçtiğimiz yılki etkinlikten sonra Kemalpaşa Belediyesinin katkılarıyla, üreten kadınlarımızın haftanın bir günü pazar yerinde kendi ürünlerini satma fırsatı sunuldu. Bu çalışmaların devamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak köyleri ve mahalleleri tarayarak kadınlarımızın ürettikleri ürünlerle ilgili neler yapılabilir ve nasıl girişimcilik yönleri geliştirilerek aile ekonomilerine nasıl katkı sağlayabilir diye fizibilite çalışmaları yaptık. Gerek il Müdürlüğümüz ve Bakanlığımız, gerekse KOSGEB, kadın girişimcilerin önlerini açtı. Kemalpaşa’daki 3 kadın girişimci de KOSGEB’in kredilerinden yararlanarak kendi iş yerlerini açtı. Bundan sonra da kadınlara yönelik çalışmalarımızda kadınların tarımda ve iş hayatında ne kadar önemli olduklarını çalışmalarımızda öne çıkaracağız. Biz de dünya kadın çiftçi gününde kadınların ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına yoğun kadın katılımlı etkinliğimizi düzenledik. Kadınlarımızın ürettikleri ürünleri stantlarda gezerek ne kadar üretken olduklarını hep birlikte göreceğiz” dedi.

 

Kemalpaşa Kaymakamı  Kamuran Taşbilek, Dünya Kadın çiftçiler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında kadınların hayatın her alanında olduğu gibi tarımda da çok büyük öneminin olduğunu söyledi.  Konuşmasında İzmir’in tarımda ve sanayi alanlarında çok önemli olduğuna vurgu yaparak,  Türkiye’nin işletmeci tarım modeline örnek göstereceği bir kenti olduğunu söyledi. Taşbilek, “Geçmişteki bir takım plansız faaliyetlerle tarım arazilerine sanayi kuruluşlarının kurulması tarımsal faaliyetleri engellemiş. Bundan sonra daha doğru planlamalarla daha çevreci ve tarıma dayalı yatırımlarla daha rasyonel, daha organize uygulamalar gerçekleşecektir” diye konuştu.

ciftcikadinlarkpasa (6)

Konuşmaların ardından yapılan Bayat Ekmek Yarışmasıyla bayat ekmekten elde edilen yemek ve tatlılar görücüye çıktı. Yarışma sonucunda Birinciliği Ayten Alıngan, ikinciliği Fatma Öztekin ve Üçüncülüğü de Nahide Taşçı kazandı. Kompozisyon yarışmasında Birinciliği Fatoş Bozkan ikinciliği Ahsen Özen  ve üçüncülüğü ise  Sıla Korkmaz kazandı.

 

Yapılan tarım bilgi yarışması da çekişmeli geçti. Yarışmada birinciliği Seval Şener, İkinciliği Deniz Can, üçüncülüğü ise Hafize Demirel kazandı.

 

Etkinlik, kurulan kermes ve sergilerle devam etti.


Yazan - 19 Ekim 2014. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x