Kadın Çiftçiler Hijyenik ve Kaliteli Süt İçin Yarıştılar


Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İl Özel İdaresi finansmanı ile uygulamaya konulan Sütlerde Sağım Hijyeni ve Kalitenin İyileştirilmesi Projesi çalışmaları kapsamında;   7 Kasım Çarşamba günü Yağlıdere ilçesi Üçtepe Beldesinde Proje Sonlandırma Etkinliği ve En Kaliteli Süt Yarışması düzenlendi.

 

İlçe Kaymakamı, Garnizon Komutanı,İlçe ve Belde Belediye Başkanı,İlçe Müdürü, İlçe Daire Amirleri,Hayvan Sağlığı,Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü, çevre İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu çiftçilerin  katılımıyla gerçekleşen program yoğun ilgi gördü

 

Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Yağlıdere İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün  teknik desteğiyle TAR-GEL Projesi kapsamında çalışan bayan veteriner hekimler vasıtasıyla kendilerine bağlı köylerde yürütülmekte olan bu projenin amacı; Sağlıklı ve kaliteli süt üretimi konusunda kadın çiftçilere uygulama pratiği kazandırılması ve bilinç düzeyinin artırılması olarak açıklandı. Proje kapsamında hedef kitle olan kadın çiftçilere; ahır ve sağım hijyeni, sütün soğutulması,muhafazası ve değerlendirilmesi, süt ineklerinde mastitis hastalığı taraması ve mücadelesi gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

 

 

Programın açılış konuşmasını, proje çalışmasına aktif katılarak sağım ve ahır hijyenini en iyi uygulayan kadın çiftçi seçilen Fidan ÖNAL yaptı ve bu eğitim çalışmasının kendileri için çok faydalı geçtiğini ifade ederek, benzeri projelerin devam etmesini istedi.

 

Giresun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yunus Emre AYDOĞDU konuşmasında, proje kapsamında yürüttükleri teknik çalışmaları ve proje sonrası kazanımları anlatarak, katkısı geçen herkese teşekkür etti. Ayrıca ALO 174 Gıda İhbar Hattı ile ilgili detaylı bilgi verildi. Yağlıdere Kaymakamı Osman AYDOĞAN’da katkısı geçen kişi ve kurumlar ile projeye katılan tüm kadın çiftçilere teşekkür ederek kendilerini kutladı.

Proje sonlandırma etkinliği ve yarışma sonrasındaki verilen ödüller ise şunlardı;

 

En Kaliteli Süt Yarışmasına katılan kadın çiftçilerden ilk iki dereceye girenlere; birer adet çift sağım başlıklı tekerlekli süt sağım makinesi ve yarışma katılım belgesi, 3’üncü dereceye giren kadın çiftçiye bir adet yayık makinesi ve yarışma katılım belgesi,

 

En iyi sağım ve ahır hijyenini uygulayan kadın çiftçiye bir adet yayık makinesi ve yarışma katılım belgesi,

 

Yarışmaya katılan ancak dereceye giremeyen 21 kadın çiftçiye mansiyon ödülü olarak 20 lt’lik süt güğümü, 10 lt’lik ölçekli süt kovası ve yarışma katılım belgesi,

 

Proje içerisinde uygulamalı eğitim faaliyetlerine katılan 90 kadın çiftçiye ise 90 adet 10 lt’lik ölçekli süt kovası verildi.

 

Programın sonunda, kadın çiftçileri   tarafından pastörize sütlerden hazırlanmış; Kaşar peyniri, Beyaz peynir, Lor peyniri,Tecen peyniri ve Ayran stantlarında tüm misafirlere ikram edildi.

 

Özellikle yaylada doğal yemlerle beslenmiş hayvanların sütlerinden elde edilen yöresel ürünler lezzet ve aroma yönünden büyük beğeni kazandı.(Kaynak:Giresun Tarım İl Müdürlüğü)

 


Yazan - 7 Kasım 2012. Kategori ETKİNLİKLER, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x