Kadın Seyis Adayları At Sahipleriyle Buluştu​Türkiye’de artan seyis ihtiyacını karşılamak ve kırsalda yaşayan kadınlara istihdam sağlayabilmek için başlatılan “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi”ne katılan kursiyerler eğitimlerine devam ediyor. Haralara yeni bir soluk getirecek kadınları sektör temsilcileriyle bir araya getirerek iş konusunda bir köprü kurmak amacıyla, İzmir Şirinyer hipodromunda bir davet gerçekleştirildi.

Davette konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Mustafa Özdemir, “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi”nin hipodromu olan 8 ilde uygulandığını belirtti. Bu iller arasında kursun ilk olarak İzmir’de başlatıldığını söyleyen Özdemir, “Amacımız lisanslı kadın seyis yetiştirmek ve yarış sektöründe gelişmiş olan ülkelerde olduğu gibi kadınların ağırlıklı olduğu bir sektör oluşturmak ve erkek egemenliğinde olan bu yapıyı kadınların egemenliğine geçirmek. Atçı açısından ve at açısından ezberlerin bozulacağı inancını taşıyorum. Çünkü kadın eliyle yetişen ve sahada yarışan bir atın daha iyi koşacağına inanıyorum. Bu bir pozitif ayrımcılık değil, annelik içgüdüsü ve sevgisiyle atlarla daha iyi iletişim kuracağına inandığımız kadınların yetiştireceği atların stressiz ve sorunsuz olmalarının yarışlarla doğru orantılı olduğuna inanıyorum” dedi.

Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Beşerler ise buradan mezun olacak kursiyerlerin edindikleri bilgi ve tecrübelerle atlara çok iyi bakacağına inandığını aktararak, kursiyerlere bu iş kolunda yapacakları çalışmalarında başarılar diledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Musa Bakan da 18 kursiyerin yer aldığı kursların 7 haftadır devam ettiğini, eğitimler sonunda yapılacak sınav sonrası başarılı olanlara sertifika verileceğini söyledi. Bu buluşmada kursiyerlerle at sahiplerinin bir araya geldiklerini aktaran Bakan, bu sayede başarıyla mezun olacak kursiyerlerin iş imkânı da bulmalarını amaçladıklarını söyledi.

Daha sonra kırsalda kadın seyisler yetişiyor projesi kapsamında eğitim alan kursiyerlerden Merve Manav ile Işık Özken konuşma yaparak, işlerinin kendileri için önemini anlattı. Kadın seyis adaylarının sektör temsilcileriyle bir araya geldiği, aldıkları eğitimleri ve yapılan çalışmaları aktararak sıcak sohbetlerin ve keyifli anların yaşandığı davet, kursiyerlere çiçek verilmesiyle sona erdi.

Davetin ardından gerçekleşen yarışı, at sahipleriyle bir arada izleyen kadın seyis adayları, eyerleme ve ring alanında yarış öncesi hazırlıklara da katıldı. Gerçek bir yarışta yaşananlara birebir şahit olan adaylar, bu sayede iş anlamında ciddi bir tecrübe edinmiş oldular.


Yazan - 19 Kasım 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x