Kalite Sistem Grubu AB projesinde mide-bağırsak hastalıklarına çare geliştiriyor


253847_226938860666820_100000521246985_908808_652255_n

Kalite Sistem Grubu yeni AB projesinde Kolostrum temelli bir fonksiyonel ürün geliştirerek mide-bağırsak hastalıklarına bir çare geliştirmeyi hedefliyor !

 

Kalite Sistem Grubu, Avrupa Birliği’nde kolostrum-tabanlı (ağız sütü) nutrasötik ürünlerin gastrointestinal hastalıklar üzerine etkisinin geliştirmesi konusunda katıldığı proje ile ülkemizi bir kez daha AB’de temsil ediyor.

 

 

 

AB’nin önde gelen 4 ülkesinden 2 araştırma enstitüsü ve bir  ilaç şirketinin yer aldığı konsorsiyumda Kalite Sistem Grubu, Türkiye’yi temsilen AB’nin en önemli araştırma programlarından olan 7.ÇP Marie Curie Araştırma Programı kapsamında geliştirilen GI-Neu isimli araştırma projesinde yer alacak.

 

 

 

9 Aralık 2013 tarihinde Selanik’te gerçekleştirilen açılış toplantısı ile çalışmalarına start verilen proje kapsamında, kolostrumdaki etken maddelerin araştırılması, fizyolojik etkilerinin belirlenmesi, fareler ve insanlar üzerinde yapılacak pre-klinik çalışmalar ile gastrointestinal hastalıklar üzerine etkisinin geliştirmesi hedeflenmektedir.

 

 

 

4 yıl sürmesi ön görülen projede Kalite Sistem Grubu’nun görevi kolostrumdaki etken maddelerin araştırılması ve proje ortağı olan kurumlardaki araştırmacılarının eğitilmesi olacaktır. Sanayi kuruluşları ve akademik kuruluşlar arasında gerçekleşecek ortak araştırma çalışmalarını, uluslararası ve sektörler arası dolaşımı ve bilgi aktarımını desteklemek amacı ile AB bu projeye 1 Milyon avroya yakın bütçe ayırdı.


3 Ocak 2014. 11:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x