Kamuoyuna Duyuru


KAMUOYUNA DUYURU

Elazığ, Malatya, Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa, Aydın, Uşak illerindeki, Banvit Vitaminli Yem A. Ş. adına üretim yapan kanatlı hayvan et üreticileri ve Banvit Vitaminli Yem Sanayi A. Ş. arasında birliğimiz tarafından üretim sorunlarını kapsayan görüşmeler yapılmış ve özellikle üreticilere yapılan ödemelerin üretim maliyetinin altında kaldığı hususu üzerinde durulmuştur.

Ancak yapılan bütün görüşmelere rağmen olumlu bir sonuç alınamamıştır. Yukarıda
belirtilen sekiz ilde bulunan üreticiler,üretimin maliyetlerini karşılayamadıklarından bahisle 30. 08. 2017 tarih iitibariyle üretimi durdurma ve civciv koymama kararı almıştır. Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı
Abdullah KOÇ

 

 

Türkiye’de irili, ufaklı yaklaşık 14.000 adet işletme mevcuttur. Bu işletmelerden yaklaşık olarak 3.800 adedi çalışamayacak durumda veya borçlarından dolayı kapalıdır.
Bunun sebebi ise son 2 yıldan beri tavuk üretiminin temelini oluşturan üreticiler hem bu işin yükünü sırtlanmakta (7gün 24saat esasıyla bayram ve haftasonu kavramı olmaksızın çalışan) üreticiler bu işten gelir elde edememekte hatta üretim yaptıktan sonra, bu üretim sonunda üretim maliyetini kendi imkânları ile finanse etmek zorunda kalmıştır.
Ülke olarak kötü günler geçirdiğimiz dönemlerde bütün bu olumsuzlukları üreticiler sineye çekmiştir. Kanatlı Eti (tavuk,hindi) üreticileri son 7-8 ay içerisinde Beyaz Et Sektörünün iyiye gitmesiyle umutlanmış, fakat herhangibir şekilde fason üretim yapan üreticiler bu gelirden nasibini alamamıştır. Üreticiler devletin hiçbir kurumu tarafından tanınmamakta olup, tavuk üretiminde dünyada en büyük 8. üretici ülkesi olan Türkiye üreticileri ‘BESD-BİR‘ adı altında toplanan 18 kişilik patronlar kulübünün insafına bırakılmış ve tabiri caizse ölüme terkedilmiştir.
14. 000 işletme toplam 90. 000 çalışan ve 400. 000 kişinin geçimini sağladığı üreticiler eğer herhangi bir şekilde, ilgili bakanlıklar tarafından bir düzenleme ile korunmayıp kaderiyle başbaşa bırakılır ise yok olmaya mahkum olacaktır.

Bürokrasi kanadında yapılan bütün görüşmelere rağmen bugüne kadar bir sonuç alınamamıştır. Bu tek taraflı düzene bir son verebilmek ve üretimimize sosyal yaşam koşullarımızı sağlayarak devam edebilmemiz için bugün bizi en zor koşullarda çalışmak zorunda bırakan BANVİT VİTAMİNLİ A.Ş.‘ye ilk olarak böyle bir karar alınmak zorunda kalınmıştır. Eğer koşullar düzelmez ise korkarım ki; üreticiler bütün iyi niyetine rağmen üretime devam edemeyecektir ve üretimin durması ülke geneline yayılabilecektir. Çünkü üreticinin elindeki bütün imkanlar sona ermiştir. Bir çok üretici borç batağı içine düşmüştür.
Türkiye Kanatlı Et Üreticileri için bıçak kemiğe dayanmıştır. Sözün bittiği yerdeyiz. Bugün itibari ile başlayan bu sürecin sonunda Türkiye Beyaz Et üretiminin zarar görmemesi için bu konuyla ilgili bütün Kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarını göreve davet ediyoruz.

Kanatlı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı
Abdullah KOÇ


Yazan - 12 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x